S kritikou výroku českého prezidenta se ozvali i na domácí půdě například publicisté jako Jan Šinágl a Jan Urban. „Takovou amorálnost, nemravnost a zhovadilost může pronést jen člověk, který je sám nositelem těchto „hodnot“!,“ kritizuje Zemanův výrok na svých stránkách Jan Šinágl, a pokračuje. „Nepochybuji, pokud by čeští Němci mohli zůstat ve svých staletých domovech, komunisté by volby nevyhráli, to dobře věděl Edvard Beneš. Potom by se nikdy nemohl stát prezidentem člověk takových „kvalit“ jako je Miloš Zeman či Václav Klaus,“ tvrdí autor.
Nepochybně by podle něj čeští Němci svým počtem značně přispěli, posílili a ochránili veřejný prostor před amorálními jevy, které dnes naši zemi ovládají. „Čeští Němci mají v sobě z velké většiny to nejlepší z obou národností. Všude kde byli nuceni začít žít od nuly, poté co vše ztratili, byli pro tyto země vítaným přínosem svými schopnostmi, umem, vzděláním, kulturou, pracovitostí a kultivovaností,“ uvádí autor, který ovšem poněkud zapomněl, že to byli právě Němci, kteří rozpoutali válku, a do Henleinovy strany vstoupilo kolem 90 procent sudetských Němců, kteří se tak přihlásili ke svému němectví, potažmo tedy k občanství Říše, kam byli také následně vysídleni.
Ještě dál šel na svém blogu Jan Urban, ve svém článku: Když Zeman prášil…. Výroky, které (Miloš Zeman - pozn. red.) pronesl 23. dubna při oficiální návštěvě Rakouska – souseda, který zde vždy byl, je a bude – si snad podle něj „mohl dovolit utahaný a opilý ruský okupační důstojník v roce 1945, ale ne prezident demokratické země v roce 2013. V tak citlivé otázce vyhnání (evakuace, odsunu, vylikvidování, atd. – pro účel tohoto textu není výběr termínu tak důležitý) nejméně tří milionů lidí, zbavených občanských práv i majetku, by kdokoliv, kdo se k ní vyjadřuje, měl znát fakta a vážit slova,“ konstatuje Urban.
Na výrocích Miloše Zemana není, co měnit
„Na slovních spojeních, která použil Miloš Zeman, skutečně nemám, co bych měnil, protože je považuji za naprosto správná,“ reaguje na kritiku prezidenta pro ParlamentníListy.cz předseda SPOZ Zdeněk Štengl.
Na otázku, zda útok sudetoněmeckých politiků, některých médií českých i německých, ale také lidí jako je Jan Urban nebo Jan Šinágl, mířil více na odsun Němců nebo spíše na osobu Miloše Zemana, se předseda Strany práv občanů zasmál. „Já myslím, že je to od každého kousek, ale spíš bych se klonil k problému Benešových dekretů a odsunu Němců z poválečného Československa,“ konstatoval. Není podle něj vyloučeno, že vlna kritiky Miloše Zemana, která propukla, navazuje ještě na prezidentskou kampaň, v níž toto téma patřilo ke klíčovým.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká