Bývalý předseda vlády i ČSSD a nynější šéf strany Národní socialisté – levice 21. století Jiří Paroubek neočekává, že by vydání kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra ze Švýcarska do České republiky mohlo nějak otřást domácí politickou scénou. V souvislosti s návratem kdysi nejbližšího spolupracovníka zavražděného Františka Mrázka se spekuluje, že by mohl promluvit, až by to mohlo být leckomu hodně nepříjemné.
„Možná jsou teď poněkud nervózní například někteří bývalí ministři zemědělství, protože to je oblast, o kterou se skupina systematicky zajímala,“ konkretizoval pro deník Právo okruh „ohrožených politiků“ bývalý detektiv z protikorupční policie Karel Tichý. Právě on v rámci legendárního spisu Krakatice o prorůstání organizovaného zločinu do politiky Mrázkovu skupinu a její kontakty do státní správy dlouho sledoval.
Informace od Pitra by byly stejné jako od Babinského
„Tady je snaha některých novinářů z MF Dnes, abych nejmenoval rovnou pana Kmentu a spol., využívat ke ´svědectví´ o tom, co se děje v zákulisí, zločinců typu Pitra,“ poukazuje Paroubek, kde by se v souvislosti s Pitrovým návratem mohly začít objevovat nějaké informace. „Já bych jim ještě poradil, aby si na to vzali Václava Babinského,“ zpochybňuje expremiér předem hodnotu výpovědí odkazem na legendárního loupežníka.
„Jakou cenu má svědectví zločince?“ reaguje vzápětí na dotaz, zda cokoli, co bude Pitr vypovídat, bude nevěrohodné. „Abych řekl pravdu, vůbec se nezabývám tím, co by mohl vypovídat. Je to osoba naprosto odporná, takže je mi úplně jedno, co bude pan Pitr říkat,“ svěřuje se pro ParlamentníListy.cz bývalý premiér Paroubek.
Paroubek za nepřítele státu Pitra nikdy neoznačil
O něm se traduje, že když byl v čele vlády, tak o Pitrovi prohlásil, že je největším nepřítelem státu. „Jen tak mimochodem, já jsem to nikdy neřekl. Naopak jsem to mnohokrát dementoval, ale přesto se to znovu a znovu objevuje,“ uvádí předseda NS-LEV 21 na pravou míru, že takovýto výrok nikdy nepoužil.
Nad tím, jak dlouho si Pitr pobyde v českém vězení, se vznášejí otazníky. Především proto, že už 20. dubna bude pražský vrchní soud posuzovat jeho žádost o obnovení procesu. A pokud mu vyhoví, bude Pitr volný. Už dříve totiž obnovu procesu v kauze daňových úniků z roku 1994 povolil Městský soud v Praze.
Selhání justice by se dalo vysvětlit jen výměnným kšeftem
Ve chvíli, kdy se ocitne na svobodě, pak mohou být další podnikatelovy kroky těžko odhadnutelné stejně jako počínání justice, jak si ho pojistí, aby při obnoveném procesu před soudem opravdu stanul. „Pokud by justice selhala, tak bych si řekl, že to byl nějaký výměnný kšeft mezi Pitrem a někým v justici. A že to je odměna za cosi, co pro ně v letech 2005 a 2006 dělal,“ glosuje takové úvahy Paroubek, který byl ve zmíněných letech předsedou vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih