Pitomí spratci, co zaslouží na prdel. To nám doopravdy napsal poslanec

25.04.2013 6:38 | Zprávy

ANKETA Spor mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem republiky Milošem Zemanem ohledně jmenování velvyslanců začíná nabírat na obrátkách. Schwarzenberg pohrozil, že pokud by se na jmenování a kontrasignaci velvyslanců dohodl prezident s premiérem, odešla by TOP 09 z vlády.

Pitomí spratci, co zaslouží na prdel. To nám doopravdy napsal poslanec
Foto: hns
Popisek: Poslanec za VV Otto Chaloupka, koláž

ParlamentníListy.cz informovaly, že Zeman uvažuje o tom, že pokud se nedohodne s ministrem zahraničí, bude hledat dohodu s premiérem. Podle Ústavy totiž velvyslance jmenuje prezident republiky a jmenování kontrasignuje premiér a není třeba se na nic ptát ministra zahraničí.

Zeman v úterý při návštěvě Vídně pronesl, že věří v brzké ukončení sporu. „Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty - buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem,“ řekl prezident.

Schwarzenberg ještě v pondělí pro ParlamentníListy.cz uvedl, že by dohoda mezi prezidentem a premiérem znamenala odchod TOP 09 z vlády. „Kdyby k tomu došlo, tak by to nebyl důvod pohrozit odchodem z vlády, nýbrž příčina okamžitého konce koalice a vlády,“ vzkázal také Schwarzenberg.

Zbytečně se ztrapňuje. Je to nedůstojné vydírání

ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co říkají tomu, že Schwarzenberg pohrozil odchodem TOP 09 z vlády, pokud prezident a premiér využijí svých ústavních pravomocí a dohodnou se na jmenování a kontrasignaci velvyslanců.

Levicoví politici často vyzývají Schwarzenberga, aby jim udělal radost, dotáhl to do konce a položil vládu. Politici ODS to často berou za vydírání.

„Není to poprvé, kdy Karel Schwarzenberg takhle vyhrožuje odchodem TOP 09 z vlády. Nikdy k tomu nedošlo a nedojde ani teď - zbytečně se tak ztrapňuje. Pokud by však tentokrát Karel Schwarzenberg vládu skutečně položil a následovaly by rychle sněmovní volby, určitě by to většina národa ocenila,“ říká první místopředseda ČSSD a jihočeský hejtman Michal Hašek.

„Myslím, že je to nedůstojné vydírání. Ministr zahraničí má být především diplomat,“ domnívá se předseda zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka.

Chápu ho. Ministr má mít kontrolu nad velvyslanci

Podle předsedy NS-LEV 21 a poslance Jiřího Paroubka se ale Schwarzenberg zachoval vcelku logicky: „Pak může ministra zahraničí dělat ve vedlejšáku Hynek Kmoníček. Za zahraniční politiku nese odpovědnost vláda a ve vládě je nositelem úkolu v této oblasti podle kompetenčního zákona ministr zahraničí. Prezident může vyjevit své přání v personální oblasti a to je vše.“

I místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek Schwarzenberga chápe: „Nic jiného mu nezbylo. Je to ale absurdní. To je nepřijatelné pro jakéhokoli ministra zahraničí. To by nemohl vůbec řídit ministerstvo, kdyby ztratil vliv na velvyslance.“

Kníže kvůli své ješitnosti položí vládu

Poslanec Josef Dobeš nebere Schwarzenbergovy výhrůžky na lehkou váhu. „Osobní malichernost a osobní ješitnost, to je to nejhorší, co v politice může být. Byly tady kauzy Parkanová, Šiška, a jelo se dál, ale když jde o jeho osobní ego, tak se obávám, že vskutku může hrozit pád vlády. Jedna věc je ústavní zvyklost, druhá věc je, že prezident a premiér mají vskutku právo se takto dohodnout. Vláda tedy nepadla kvůli důležitým důvodům, ale může padnout kvůli Schwarzenbergově ješitnosti. Úcta k němu u mě velmi klesla,“ řekl redakci poslanec Josef Dobeš.  

„Jsem naprosto nadšen. Po dlouhé době jsem se na české politické scéně opravdu zasmál: 'Pokud mě Nečas a Zeman 'obejdou', je to konec vlády.' Skvělý výrok! Ani jednomu ze tří účastníků tohoto 'sendviče' to nezávidím, ale pokud chce pan kníže nadřadit své osobní – a souhlasím s Petrem Nečasem, že poněkud dětinské zájmy – nad zájmy české zahraniční politiky, pak je nejvyšší čas, aby skutečně udělal to, čím poněkud vydírá ústavní činitele,“ uvedl poslanec ODS Pavel Bém.

„Pád vlády bych uvítal, ale naschvály Hradu vůči vládě nejsou dobré pro diplomacii a jsou nedobrým znakem poloprezidentského systému,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Chová se jak malé pitomé dítě

„Celý dětinský spor a neochota dohodnout se poškozuje Českou republiku. Ministra zahraničí zbytečně hystericky eskaluje spor přes média a zatahuje do něj premiéra v reakci na výroky, které premiér nevyvolal,“ myslí si místopředseda sněmovního zahraničního výboru David Šeich z ODS.

„Petr Nečas nepatří mezi odvážné premiéry, kteří jsou ochotni riskovat své místo. Nepochybně tedy Karlu Schwarzenbergovi ustoupí. Ale pokud by se Miloši Zemanovi podařilo vystavit tímto způsobem 'stop vládě', bylo by to zajímavé,“ míní předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Místopředseda poslaneckého klubu VV Otto Chaloupka uvedl, že ho už snad celý spor ani nezajímá: „Nejvyšší představitelé země se chovají jako rozmazlení nepříliš bystří spratci a dělají nám ostudu všude, kde můžou. U malých pitomých dětí by se podobné chování řešilo opakovaným výpraskem na prdel. Co ale udělat s dospělým, který se takhle chová, já nevím. Možná by to ale věděli ti géniové, kteří si tyto politiky zvolili.“

Vláda padne. Dle plánu. Volby v říjnu

„Vše běží, jak má – tedy, jak se vybrané osoby dohodly. Tedy, že padne vláda a volby budou letos v říjnu, v čase, kdy to bude nejvýhodnější pro ČSSD, TOP 09 a SPOZ. A já osobně doufám, že případný pád vlády a pak možná i přetahování poslanců definitivně veřejnost přesvědčí, že řešením nejsou nové volby a nová vláda ČSSD s TOP 09 a zemanovci, ale radikální změna kolabujícího systému směrem k přímé demokracii a oddělení zákonodárné moci od vlády, což znamená, že vládu má sestavovat přímo volený a přímo referendem odvolatelný prezident v mantinelech daných zákony, které schvalují přímo volení i přímo referendem odvolatelní poslanci. Tuto změnu Ústavy prosazuji, přímou volba a také odvolatelnost politiků, jasnou hmotnou a trestní odpovědnost politiků a oddělení zákonodárné a výkonné moci,“ uvedl senátor Tomio Okamura.

„Ministr zahraničí, který nechce respektovat Ústavu ČR, na jejíž dodržování přísahal, a nebo si již pro svůj věk nepamatuje, jaké jsou jeho kompetence, by měl být okamžitě odvolán premiérem z funkce. Rovněž okamžitý odchod TOP 09 a Starostů z vlády spojený s odchodem svých dalších ministrů za TOP 09 a podivné sdružení Starostů, zejména Kalouska a Hegera, by jenom prospěl všem občanům naší vlasti. Ať už konečně odejdou a přestanou neustále vydírat. Jak tomu bylo například u církevních restitucí. Bude to pro nás všechny daňové poplatníky i mnohem, mnohem levnější,“ říká senátor SPOZ Vladimír Dryml.

„Už aby to bylo. Končí doba, kdy tyto funkce předseda TOP 09 rozdával svým kamarádům. Chápu, že se mu rozdílný postoj prezidenta nelíbí,“ reagoval místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…