Naprosto nepřípustné prohlášení, nebo jen nevinný žert? Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna by situaci nedramatizoval: „Četl jsem i další pokračování citátu, a to, že pan prezident by doporučoval demokratickou cestu. Myslím si, že tento bonmot určitě všechny zaujal. Pan prezident takový je, je to šprýmař,“ reagoval Foldyna. „Jak znám prezidenta, není příznivcem nedemokratických principů a násilí. Takže bych určitě výroky nepřeceňoval. Je nutné se věnovat vážnějším věcem. Samozřejmě že společnost je rozjitřená a pak si mohou některá slova lidé vykládat jinak, než byla myšlena, takže pan premiér mohl být znepokojen. Já bych se ale věnoval dalším věcem,“ dodal.
Připomeňme, že prezident Miloš Zeman v reakci na dotaz jednoho z občanů v Tišnově o tom, jakým způsobem se lze zbavit premiéra Bohuslava Sobotky, odpověděl: ,,Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby.“ Přičemž vzápětí dodal: „A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.“
Sobotka pak vrátil úder, když pro novinky.cz prohlásil: „Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele.“ A ozvala se spousta dalších politiků, kteří velmi rázně Zemana odsoudili. “
A prezidentův způsob žertování se nelíbil ani místopředsedovi ÚV KSČM Petru Šimůnkovi: „Výroky pana prezidenta jsou opravdu hodně rozdílné a já je nerad hodnotím, ale protože jsem sám klidnější povahy a nemám vůbec rád násilí, nemohu s ním zásadně souhlasit.“
Veleba: Prezident používá železnou logiku. Premiér není chlap, jinak by nadsázku přešel
Tragicky by situaci naopak neviděl senátor Jan Veleba: „Nehájím prezidenta v každé situaci. Ale kdo prezidenta zná, ví, že rád nadsazuje a používá bonmoty, ale také železnou logiku. Vzpomeňte si, když říkal, že na Národní třídě nebyl žádný masakr, a tenkrát se opřel o lingvistický význam slova, kdy masakr znamená krveprolití. Samozřejmě to byla velká nadsázka,“ dodal.
Na adresu premiéra pak zmínil: „Kdybych byl v roli premiéra, vůbec bych si toho nevšiml. Jenže on nikdy nebyl v reálném životě, vždy se pohyboval jen v politice, a tím je poznamenaný. Je to jen další zbytečná šarvátka. Reakce jsou podle mého názoru neadekvátní. Prezident myslel výrok samozřejmě v legraci a premiér to převádí do pozoruhodného závěru, že veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. To je úsměvné. Není to chlap. Kdyby byl, přejde to. Tečka,“ dodal rázně.
Okamura: Občané jsou bezmocní. Prezident nikdy rámec ústavnosti nepřekročil
A podobně se na celou věc dívá i předseda SPD Tomio Okamura: „Určitě nemá smysl řešit nadsázku. Prezident je jedním z garantů ústavnosti a nikdy její rámec nepřekročil. To, že občané jsou bezmocní a nemají šanci vymoci, aby politici včetně premiéra hájili jejich zájmy a nejednali proti jejich většinové vůli, je realita, na kterou se skutečně dá reagovat buď nadsázkou, nebo vážně míněnou změnou ústavy, která ukotví funkční referendum, odvolatelnost politiků a jejich přímou osobní, hmotnou a trestní odpovědnost. Tyto tři zákony jsem ve Sněmovně navrhl, ale vládní koalice spolu s takzvanou opozicí mi je všechny zamítla,“ dodal.
Doubrava: Pan premiér to zřejmě nepochopil. Určitě ho nikdo nezastrašoval
Senátor Jaroslav Doubrava reagoval pro ParlamentníListy.cz takto: „Ten výrok je trochu na hraně, ale určitě tím pan prezident nemyslel, aby se útočilo na Bohuslava Sobotku. Já jsem u toho nebyl, jak to říkal, ale z toho, co jsem četl a slyšel, Miloš Zeman odpověděl na dotaz z publika. Ta první jeho odpověď byla myšlena vážně, demokratickou cestou, volbami, ta druhá reakce už s nadsázkou. Samozřejmě že nešlo o zastrašování předsedy vlády a jeho rodiny. Pan premiér to zřejmě nepochopil.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dan