Po polední přestávce jako první k důvěře vládě Andreje Babiše vystoupil šéf ODS Petr Fiala. „Nechci zde hovořit o zprávě OLAF a ani o případu Čapího hnízda. Ne snad proto, že bych tuto část nepovažoval za důležitou,“ začal svou řeč Fiala a nadnesl, že Andrej Babiš se chová, jako by bylo zcela přirozené, že vláda může normálně pracovat i bez důvěry v parlamentu.
„Demokratická historie naší republiky nepamatuje pokus obhajovat právo na existenci vlády bez opory většiny v Poslanecké sněmovně,“ poznamenal k tomu Fiala. „Vládu nemůžeme podpořit. Naši voliči nám navíc nedali mandát, abychom zaštítili jednobarevnou, a dokonce menšinovou vládu hnutí ANO,“ řekl také.
Ve svém proslovu negoval hlavně to, že třeba programové prohlášení vlády je vágní v oblasti snižování byrokracie a snižování daní a daňového systému. Program podle něj počítá s dotační politikou velkých na úkor malých. „ODS bude jednomyslně hlasovat proti vyslovení důvěry vládě,“ zdůraznil.
Předseda KSČM Vojtěch Filip měl o něco delší projev nežli šéf pravicové ODS. „Máme před sebou vážný ústavní krok. Je to věc, která má vždy specifický charakter, a v něm se bavíme o důvěře, i o tom, nakolik ta důvěra má být bianco šekem,“ řekl Filip.
Ve vládním prohlášení mu hlavně chybí závazek, zda kabinet opravdu předloží zákon o obecném referendu. Kabinetu mimo jiné také vytkl, že je ochotný vysílat vojáky do misí i bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.
Chybějí mi termín a závazek!
„Jsem rád, že obsahem vládního prohlášení je otázka obecného referenda, a to považuji za správné. Tento institut přímé demokracie byl součástí československého právního řádu. Co mi ale chybí u tohoto referenda, je termín a závazek,“ řekl šéf komunistů. Zmínil také důležitost revize církevních restitucí, což ale měla i vláda minulá ve svém prohlášení, a stejně nic z toho nenaplnila.
„Dostala se tam ale řada věcí, které mají prioritu i pro nás, a já jsem tomu rád,“ podotkl k prohlášení Babišova vládního týmu. K tomu třeba zmínil Filip zákon o registru smluv.
„Vládní prohlášení zcela nenaplňuje naše záměry, i když jsme věděli, že půjde o kompromis. Klub KSČM není spokojený a doporučil hlasovat proti vyslovení důvěry. Jsme ale připraveni k dalšímu jednání a kompromisům, aby byl příští pokus úspěšnější,“ dodal nakonec Filip.
Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka zmínil, že to není politická vláda, ale hybrid, který je z jedné třetiny osázen úředníky mnohdy v dresu hnutí ANO. A programové prohlášení označil za kompilát různých programů ostatních stran, o kterém si ANO myslí, že projde. „Jako když student opíše od jiných,“ řekl.
„Prohlášení vlády je naprosto nedůvěryhodné z fiskálního hlediska,“ udeřil Chvojka. „Nelze věřit tomu, že vláda na jedné straně dokáže snižovat daně, na druhé zvyšovat důchody,“ dodal.
Farský: On není svobodný člověk!
Předseda poslanců STAN Jan Farský udeřil nezvyklou poznámkou. „Andrej Babiš není svobodný člověk, protože ho omezují jeho minulost i jeho současnost,“ řekl a připomněl kromě Čapího hnízda i privatizaci Unipetrolu, který „vysoutěžil“ na státu napřed Andrej Babiš, ale nakonec podnik vrátil. V privatizaci pak Unipetrol dostal PKN Orlen, odkud pak vznikla kauza Pět na stolech v českých. Kauzu a samotnou privatizaci dokonce prošetřovala i sněmovní vyšetřovací komise, ale k žádnému kloudnému výsledku se nedopracovala.
„Kdo by nechal zavřít své nejbližší?“ otázal se Chvojka, a naznačil tak možnou korupci ve vztahu k orgánům činným v trestním řízení. Podle Farského tak proto Babiš není schopen objektivně vládnout, když jemu i jeho rodině hrozí trestní stíhání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová