Pravicový voliči, koho si vybereš? Velké srovnání stran a programů

16.09.2013 17:13 | Zprávy

Jak jsou na tom české pravicové strany s programem a připraveností na volby? Situaci pro ParlamentníListy.cz zanalyzoval politolog Jan Kubáček a bývalý poradce několika premiérů i prezidenta Klause Tomáš Haas. Oba se shodují v kritickém pohledu na ODS i v tom, že některé menší pravicové strany mohou překvapit i proto, že jsou na volební souboj více připraveny.

Pravicový voliči, koho si vybereš? Velké srovnání stran a programů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

„Letos je naprosto netušená situace a ODS je s programem velmi v defenzivě. Nedaří se jí ho náležitě propagovat, chybí mu konkrétnost a především přesah do praktického života. Když se podíváme obecně na programovou nabídku strany, trpí značnou nekonkrétností a zejména především neprovázaností s dennodenním životem, strastmi a cíli klíčových voličských skupin,“ míní politolog Kubáček.

Srovnáme-li to třeba s Británií, sousedním Polskem či Rakouskem, programy tamních stran prý byly mnohem konkrétnější a obsahovaly celou řadu příkladů ze života, na nichž se dal vykládat volební manifest a nejdůležitější priority. „Manifest ODS vychází z řady předchozích témat, není dopracován, chybí mu předvídatelnost a přenositelnost do každodenních situací střední vrstvy, mladých rodin, malých podnikatelů a lidí, kteří chtějí startovat pracovní kariéru. Nebo téma pro seniory. Nic z toho tam nenalezneme,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz.

ODS přiznává svoji nepřipravenost

„Často je to odkázané na univerzální svobodu, individualismus, západní orientaci státu a podobně. Ano, to je hezké pro preambuli, ale není to zásadní pro voličstvo. Dnes sice není doba, kdy by si voliči podrobně četli programy a detailně se s nimi seznamovali, ukazuje se, že je stále potřeba je mít logické a provázané, aby byly obhajitelné v kontaktní kampani. Tady je slabá zejména ODS. Lídři to neumí uchopit a přenést jednotlivým voličským skupinám,“ myslí si Jan Kubáček.

ODS podle Kubáčka také ukazuje nepřipravenost na volby svojí kampaní „Volím pravici“, kdy na billboardech ani nemá svůj název a logo. „Pokud to není spojené s několika zásadními myšlenkami, které jsou důležité a užitečné pro klíčové voličské skupiny, tak to nefunguje. Je to jenom přiznání krize ODS, přiznání nepřipravenosti na volby a přiznání určité rozpačitosti, ztracenosti v mimořádné volební kampani. ODS je rozbředlá a vůbec nepracuje s tím, na koho by chtěla cílit, kdo je pro ni důležitý a nevytahuje žádná konkrétní témata,“ jmenuje chyby politolog.

TOP 09 se ohání frázemi

„Další strany jako Svobodní či Hlavu vzhůru! jsou na tom znatelně lépe. Hlavu vzhůru! obohacuje vhled exposlance Doktora a poměrně konkrétní program má i KDU-ČSL. Naproti tomu u TOP 09 pro mě bylo překvapení, jak její program je poměrně obecný, plný frází a floskulí a vůbec nepracuje s konkrétností, kterou měl v roce 2010,“ doplnil Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz.

Politický analytik Tomáš Haas taktéž nevěří v úspěch ODS, zato vyjádřil odhad, že by mohly uspět některé jiné pravicové strany, zejména prý Svobodní Petra Macha. Měli by však upustit od kritiky jiných nelevicových subjektů.

„Já jsem si vždy zakládal na tom, že jsem uměl docela dobře předpovídat volební výsledky. V životě jsem se výrazně spletl jen jednou, a to bylo v amerických prezidentských volbách na začátku devadesátých let, kdy se prezidentem USA stal Bill Clinton, zatímco já jsem si byl jist, že prezident Bush má druhý termín téměř jistý. Tyto volby jsou ale nepředvídatelné. Stát se může téměř vše, co se může stát,“ uvádí Haas.

Jak úspěšné budou v nadcházejících volbách pravicové strany? „Nejprve se musíme pokusit alespoň pro účely tohoto porovnání určit, čemu budeme říkat pravicové. Já sám mám tu čáru stanovenou tak, že ‚napravo‘ od ČSSD mám KDU, pak ODS a pak Svobodné. Jsou tu ovšem ty nové, právě vzniklé straničky, ale ty jsou tak hlavně populistické, postavené na modelu Věcí veřejných. A tak nečitelné, že se těžko dají kamkoliv zařadit. Je tu například Michal Doktor, bývalý opravdu pravicový poslanec ODS v hnutí Jany Bobošíkové, ale za stejné hnutí kandiduje Jana Volfová, která je bývalou poslankyní ČSSD a spousta dalších, které zařadit neumím. Sama Jana Bobošíková je ‚zařaditelná‘ kamkoliv. Babišovo ANO a Okamurův Úsvit jsou čistě populistické. Bohužel český volič je nepoučitelný a tak si myslím, že se alespoň jedno z hnutí do sněmovny dostane, i když pochybuji, že bude hrát významnou roli,“ míní politický analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…