Sázkaři mají obavy. Obce peníze z hazardu neziskovkám nerozdělí

04.11.2011 9:29 | Zprávy

TOP 09 vyzývá starosty, aby z nových příjmů z hazardu financovaly neziskový sektor ve svých obcích. Dokument s názvem "Miliardy kultuře, sportu, neziskovkám" ve středu zveřejnili poslanci TOPky a Starostů. Podle šéfa sázkové společnosti Synot Ivo Valenty ale obce nemají šanci suplovat roli nadací, které loterijní společnosti zřizují a které prý doslova drží při životě řadu zájmových i charitativních spolků.

Sázkaři mají obavy. Obce peníze z hazardu neziskovkám nerozdělí
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě

Komunální politici v řadách TOPky se výzvou svým kolegům v regionech podle svých slov snaží najít řešení, jak chybějící peníze do neziskového sektoru nalít. Rozhodující slovo, jak přiznává jeden ze signatářů výzvy, poslanec Jan Farský, budou mít právě starostové. Těm by měly v ideálním případě, tedy při zachování výše výdělku loterijních společností, přitéct do obecních rozpočtů čtyři miliardy korun. Jak ale příjmy z hazardu využijí, jim nikdo nemůže přikázat. "Proto tato výzva," řekl ParlamentnímListům.cz Farský.

Sledujeme téma Hazard

Chápeme, že se neziskovky bojí

"My, poslanci Parlamentu České republiky a současně starostové či zastupitelé měst a obcí, vyzýváme své kolegy, aby spolu s námi deklarovali podporu školství, kultury, sportu a dalších veřejně prospěných aktivit ve svých městech a obcích," píše se ve výzvě.

Zdanění hazardu podle TOPky "nahradí dosavadní labilní systém závislosti neziskového sektoru na loterijních společnostech." Starostové a zastupitelé TOP 09 prý obavy neziskového sektoru ze změny systému financování vnímají. "I proto podporujeme tuto výzvu a chceme neziskovému sektoru vyjádřit jasnou podporu. Zdanění hazardu v žádném případě nesměřuje k jeho omezení," slibují zákonodárci.

Psali jsme:
Poslanci nerozhodují svobodně, tvrdí lobbista ze světa hazardu
Herny a kasina v Přerově jen kvetou. Koalice jim dala znovu zelenou

Na přerozdělování nemají obce kapacity, varuje šéf Synotu

Šéf Synotu Valenta, který proti zavedení daně z hazardu namísto odvodů na neziskový sektor dlouhodobě protestuje, má obavy o to, jak obce náročnou agendu s přerozdělováním peněz zvládnou. "Podle mne obce ve skutečnosti nemají možnost podporu potřebným subjektům realizovat. Nedokážu si představit, jakým způsobem a podle jakých kritérií budou potřebné instituce a spolky vyhledávat a už vůbec nevím, jak budou dávat finanční prostředky handicapovaným osobám a vážně nemocným dětem," upozorňuje Valenta.

V každém regionu prý přitom jde o stovky organizací i jednotlivců, které peníze nutně potřebují. "Navíc ve "výzvě TOP 09" chybí informace o tom, jakým způsobem bude kompenzován výpadek finančních prostředků nemocnicím, prestižním festivalům či pilířům národní kultury," vypočítává počet příjemců peněz z hazardu šéf Synotu. A připomíná, že jen za poslední čtyři roky jeho sázkový gigant vydal na sponzoring institucí jako Národní divadlo v Praze a Brně, Národní galerie, nebo Zlínský filmový festival více než 163 milionů korun. "Výzva podle mne nemá žádnou přesně stanovenou koncepci - shrnul bych ji proto do dvou slov: slibem nezarmoutíš," dodává Valenta.

Vykázat hazard, nebo z něj těžit?

Oslovení odpůrci nového zdanění hazardu dále varují, že částka čtyři miliardy je skutečně po zavedení nové regulace vysněným ideálem, kterého se dosáhnout nepodaří. Obce totiž mají mimo jiné možnost hazard buď z některé své části, či dokonce z celého území vykázat. V případě, že jim ale hazard slibuje solidní příliv peněz do obecních kas, bude ochota starostů automaty zakázat poměrně diskutabilní, čímž se preventivní role nových pravidel pro hazard vytrácí. Na to upozorňuje i Valenta.

"Omezování a zakazování loterií na území obcí je dnes předmětem politických hrátek. Nikdo proto nyní nedokáže předpovědět, jaká bude výtěžnost. Paradoxem však je, že obce na svém území téměř 20 let samy povolovaly výherní hrací přístroje. Ještě před pár lety tak u nás bylo 40 - 50 000 přístrojů povolených právě obcemi. A teď jsou to právě obce, které volají po jejich zákazu v místě, kde je dříve povolily," vyčítá některým starostům.

Podle poslance Farského ale systematický bojkot automatů ze strany obcí v žádném případě nehrozí. "Kdyby byl hazard fatálním problémem ve všech regionech a jejich obcích, byl by dávno zakázán. On způsobuje problémy jen v některých regionech, kde existuje řekněme jiný vztah k majetku. Takže ty příjmy z nové daně budou vysoké," neskrývá optimismus poslanec.

Neziskové organizace, sportovní kluby a charita začaly bít na poplach kvůli změně zdanění hazardu. Zatímco dosud odváděly loterijní společnosti peníze samy formou nadací, ze kterých následně financovaly neziskový sektor, měly by nyní odvádět klasickou daň. Peníze z ní následně přerozdělí stát. Postižené organizace se obávají, že finance zmizí nenávratně ve státní i obecních kasách.

K věci:
Hazard z minula ohrožuje Kalouska. A ten budoucí zase vládu
Po Kalouskovi jde policie. Já ho udal, pochlubil se politik
Kalouska vyšetřuje policie. Kvůli korupci
Čistý Kalousek má problém. Véčkař tvrdí, že bral peníze od loterií 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Pozn. redakce: 79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Synot

79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozovatele www.parlamentnilisty.cz vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty. Dalšími vlastníky společnosti OUR MEDIA a.s. jsou Michal Voráček, Jan Holoubek a Jiří Čermák.

autor: Petr Mašek

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …