Předkladatelé normu hájili a uváděli, že lichva se stala byznysem s lidskou chudobou. „Jinak bránit lichvě nelze," uvedl za autory David Kádner a poukázal na praktiky některých nebankovních subjektů.
Naopak pravice normu kritizovala, ovšem s návrhem na zamítnutí ani s návrhem na vrácení normy autorům k dopracování neuspěla. Poslanci z řad ODS a TOP 09 poukazovali na to, že úprava by některé klienty donutila vyhledávat šedý trh s úvěry.
„Návrh vůbec nic neřeší," podotkla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Pravicoví zákonodárci také upozorňovali na to, že soudy dokážou rozhodnout o tom, co je a není lichva.
Za podporu normy se přimlouvali koaliční poslanci. Avizovali však, že normu hodlají měnit.
Úsvit navrhuje, aby u úvěrů do 15 tisíc korun představovala maximální RPSN nejvýše dvacetinásobek lombardní sazby platné k 1. lednu daného roku a směla by se pohybovat pouze mezi 25 a 100 procenty. U úvěrů nad 15.000 korun by směla RPSN činit podle předlohy nejvýše patnáctinásobek lombardní sazby a směla by se pohybovat pouze mezi 20 a 80 procenty.
Lombardní sazba České národní banky je nyní 0,25 procenta. Jde o procentuální sazbu, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb, čtk