Politici TOP 09, kteří nastoupili na pražský magistrát, byli často představováni jako nové koště, které v pražské politice udělá pořádek. Poté, co policie v úterý obvinila členy Rady hlavního města Prahy kvůli předražené zakázce s kartou Opencard, vyšlo navíc najevo, že posudek, kterým se radní řídili, vypracovávala právní kancelář člena TOP 09 a zastupitele za Prahu 7 za tuto stranu Jana Krofty.
ParlamentníListy.cz se zeptaly především pražských politiků i z řad poslanců, zda tuto skutečnost nelze považovat za střet zájmů a zda by z toho TOP 09 měla vyvodit odpovědnost. Předsednictvo TOP 09 totiž po doručení obvinění svým radním vyjádřilo bezvýhradnou podporu.
Měli by začít vysvětlovat…
Přestože redakce oslovila politiky napříč politickým spektrem, nikdo z politiků TOP 09 na anketní otázky nereagoval.
Poslankyně a starostka Prahy 2 za ODS Jana Černochová má podle svých slov informace o možném střetu zájmů a souvislosti s právním posudkem pouze z médií a neví tedy s jistotou, zda je to pravda.
„Každopádně je to pro mě překvapivá zpráva. Jestliže se to potvrdí, je to rozhodně znepokojující a zástupci TOP 09 by se měli bezodkladně k stranické provázanosti svých členů s právní kanceláří Abbot Legal vyjádřit a podat veřejnosti náležité vysvětlení,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Černochová.
Otázku transparentnosti či jiné odpovědnosti musí podle pražského poslance ODS Borise Šťastného posoudit orgány činné v trestním řízení, případně nezávislý soud a jemu, jako politikovi, prý nepřísluší v této rovině kauzu komentovat.
Šokující. Poškozují obraz pražské ODS
„Mojí povinností je však hodnotit politickou rovinu celé věci, protože kauza zásadně ohrožuje obraz pražské ODS. Zjištění tak úzkého politického zapojení TOP 09 do této zakázky je naprosto šokující. Je třeba si uvědomit, že primátor a radní za ODS byli v úterý obviněni za hlasování na základě podkladu a materiálu, který vypracovala radní za TOP 09. Zakázka bez transparentní ověřené soutěže, bez oponentního posudku, za násobek dřívější ceny,“ uvádí poslanec.
Ten navíc zmiňuje i další závažné skutečnosti. „Ředitel odboru informatiky blízký TOP 09, u kterého se nejprve ukázalo, že byl dříve asistentem této paní radní. Poté se objevilo, že v minulosti byl za mnohamilionové odměny poradcem magistrátu pro Opencard. Pokud se však ještě k tomu všemu ukazuje, že odpovědná paní radní Vorlíčová využila jako jediného a klíčového právního posudku o přidělení zakázky bez tendru firmě Hagues služeb právní kanceláře svého stranického kolegy a zastupitele TOP 09, znamenalo by to flagrantní střet zájmů a podezření z politického zadání a politického klientelismu,“ sděluje Šťastný.
Mafiáni se dostali k penězům
„Musím se ptát, proč nebyl vybrán nezávislý právní poradce a zda vůbec prošel transparentním výběrem… To je velmi, ale velmi vážně zjištění. V jeho světle očekávám, že Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek, stejně tak celé předsednictvo TOP 09, vezme svou silnou podporu svým radním zpět a naopak bude po všech svých pražských radních požadovat veřejné vysvětlení tohoto politického propojení, nevídané netransparentnosti a střetu zájmů a vyvození okamžité politické odpovědnosti. To pokládám za jediné možné a správné,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Boris Šťastný.
Podle poslance ČSSD Stanislava Křečka je to celé skandální. „To bylo řečí a demonstrací, že je třeba odstranit mafii ODS a ČSSD a ve skutečnosti šlo jen o to, dostat jiné mafiány k penězům,“ sděluje Křeček.
Občanskodemokratický poslanec Aleš Rádl myslí, že základním předpokladem pro vznik vztahu mezi advokátem a klientem je důvěra. „Takže to, že si někdo nechal vypracovat posudek od někoho, komu důvěřuje, bych nehodnotil negativně. Je ovšem otázka, zda bude mezi tímto konkrétním klientem a jeho advokátem panovat stejná vzájemná důvěra i po tom, co nějaké konání na základě takto získaného posudku projde soudním testem,“ uvádí poslanec Rádl.
- TÉMA: Opencard
Kníže se z toho prý roztomile vydrmolí
„Spíše zírám, jak se nám ti noví, čistí a protikorupční politici z TOP 09 rychle rozkoukali,“ podivuje se poslanec za ODS David Vodrážka.
Komunistický poslanec Jiří Dolejš připomíná, že firma Hagues byla vybrána již v roce 2009 a současná koalice podle jeho slov pokračuje v takto vyjetých kolejích. „Ti dnešní to dělají naivněji a v kontrastu s humbukem, s jakým se do dnešní koalice v roce 2011 hnali. Porušení zákonů (střet zájmů a veřejné zakázky) musí nerušeně vyšetřit policie,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Dolejš.
„Je-li to pravda, v každé slušné zemi by to střet zájmů byl. Logicky i s patřičnou nejen politickou odpovědností. My jsme však v Čechách! Což třeba ministerstvo pana Drábka nekonalo podobně? Otázka odpovědnosti TOP 09 je zřejmá. A to je spíš otázka na jejího oblíbeného pana předsedu. Jistě se z toho zase nějak roztomile vydrmolí. Nehodlám proto předem milé voliče ovlivňovat,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jiří Koskuba.
„S ohledem na konečný efekt snad jen lze TOP 09 tak až nekriticky milujícím, zvláště Pražanům, doporučit, v případě potřeby, jinou právní kancelář. Další amnestie asi hned tak nebude,“ dodává ironicky Koskuba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka