„Myslím si, že se objevuje v České republice spousta negativních jevů, které se sem dostávají ze zahraničí. Vezměte si třeba tu kauzu Snowden nebo sledování paní Merkelové. Prostě žijeme ve světě, o kterém jsme si nedávno jen četli v románech jako je třeba Orwellův 1984 nebo od Kurta Vonneguta Mechanické piano, ve světě, který najednou začíná být totálně pod dozorem. Neustále někdo někoho odposlouchává, sleduje, všude jsou kamery, každý váš telefon je monitorován, každý váš mail je monitorován. To je třeba jedno z témat, které si myslím, že by mělo začít čím dál tím víc rezonovat v tom veřejném prostoru, jestli to je správný směr,“ řekl David Rath.
Velký bratr tě sleduje
Narazil tak mimo jiné i na to, že americká tajná služba NSA (The National Security Agency, tedy Národní bezpečnostní agentura) špehovala masivně jak občany USA, tak i občany států Evropské unie včetně toho, že odposlouchávala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové.
Román George Orwella 1984 je antiutopií o totalitním státě, ve kterém jsou všichni občané státu neustále sledováni. Okřídleným se stalo rčení z románu: „Velký bratr tě sleduje.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík