Například podle aktuálního průzkumu CVVM by občanské demokraty volilo jenom 13 procent voličů. Varující je, že TOP 09 předběhla ODS o tři procenta. ČSSD by volilo 38 procent lidí, druzí by skončili komunisté se 17,5 procenty. TOP 09 obsadila třetí příčku a se šestnácti procenty hlasů přeskočila ODS o tři procentní body.
Pro srovnání - ODS za Mirka Topolánka zvítězila ve volbách 2006 s 1 892 475 hlasů, což bylo 35,38 procenta. Ve volbách 2010 za vedení Petra Nečase obdržela ODS 1 057 792 hlasů, což činilo 20,22 procenta. V krajských volbách 2012 ODS získala již jen 324 081 hlasů. A v prezidentských volbách získal kandidát ODS na prezidenta 126 846 hlasů.
Zemanovsko-špidlovská cesta
V ODS narůstá neklid a nervozita, že by kvůli Nečasově vládě a Petru Nečasovi mohla ODS zakotvit nastálo někde kolem deseti procent. A především starostové za ODS se bojí, že nepopulární Petr Nečas a vládní kroky ODS můžou ohrozit a potopit i je v komunálních volbách.
Podle informací ParlamentníchListů.cz se již pomalu začíná ve vlivných kruzích ODS rýsovat plán, jak zabránit či aspoň minimalizovat další volební porážky a „zbavit“ se Nečase.
Pracovně ho lze nazvat zemanovsko-špidlovskou cestou. Jde o to, že když byl Miloš Zeman premiérem a předsedou ČSSD, avizoval, že v příštích volbách již kandidovat jako volební lídr nebude. Vzdal se předsednictví a předsedou byl zvolen Vladimír Špidla. Zeman dovládl jako premiér, ale již nebyl předsedou strany a ČSSD do voleb vedl Vladimír Špidla. Ten se stal předsedou strany v dubnu 2001 a volby byly v červnu 2002. Po nich se Špidla stal premiérem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík