Opozice v pátek v tříhodinové rozpravě reformu zkritizovala, poslanci, včetně vládních k ní navíc navrhli desítky úprav. Daňové změny jsou součástí návrhu zákona o zřízení jednoho inkasního místa (JIM), kam budou poplatníci odvádět všechny platby státu.
Úplná shoda zatím nepanuje ani ve vládní koalici, například na způsobu zdanění loterijních společností nebo na zachování daňového zvýhodnění stravenek a zvýšení firemní daně o jeden procentní bod na 20 procent, což chtějí VV a opozice. Proti vůli TOP 09 podpořili poslanci ODS a VV ve sněmovním hospodářském výboru snížení spotřební daně z nafty o 2,50 Kč na litr.
Daňová reforma se odloží o rok na rok 2014, hazard se ale bude danit už příští rok
Premiér Petr Nečas (ODS) připustil roční odklad daňové reformy na leden 2014 s výjimkou nových pravidel zdanění hazardu, které by měly platit od příštího roku. Odložení, které navrhly VV, souvisí s nutností spustit o rok později jednotné inkasní místo, a to vzhledem k vazbám na dosud neschválený nový občanský zákoník. Předmětem úvah je podle premiéra i to, zda neposunout na rok 2014 i začátek důchodové reformy. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) rozhodnutí zatím ještě nepadlo.
O kritiky opět nebyla nouze. Podle Jiřího Paroubka (NS-LEV21) dělá vláda řadu protichůdných kroků. Zavedení jednotného inkasního místa pode něj pojala takovým způsobem, že pohřbívá své další priority. Upozornil, že způsob zavedení jednoho inkasního místa zvyšuje deficit veřejných financí, zvyšuje daně ekonomicky aktivním zaměstnancům a zhoršuje sociální situaci mladých rodin s dětmi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká