„Tuto konferenci bych spíše nazval ideově-programovou, protože řešila více otázku idejí, myšlenek, než abychom se zabývali nějakými –ismy a propagandou,“ vysvětlil hned v úvodu pro ParlamentníListy.cz poslanec a stínový ministr financí za KSČM Jiří Dolejš. Jednou z hlavních myšlenek konference bylo podle něj hledání způsobu, jak spojit dlouhodobé vize s konkrétními projekty a propojit strategii s taktikou.
Komunisté kritizovali média za „mediální ticho“ kolem KSČM
Tématem debaty se stala i stranická identita. „Až na výjimky bylo akceptováno i to, že naše identita, daná transformací z KSČ v roce 1990, se v zásadě osvědčila, ale že teď je naším úkolem adaptovat se na nové vize a zvýšit svůj akční potenciál,“ konstatoval Dolejš. Na dotaz redakce, co by si měl občan pod tím představit, poslanec vysvětlil, že to znamená mimo jiné omladit stranu, zvýšit početnost a kvalitu odborného zázemí a více se zapojit do struktur občanské společnosti. „Zkrátka, musíme být podstatně více viděni a slyšeni mezi lidmi, když už nám některá média nejsou zrovna nakloněna a je kolem nás spíše ‚mediální ticho‘,“ upřesnil poslanec.
Klíčové je nastartovat hospodářství země a dát lidem práci
Blížící se volby nemohly neovlivnit i komunistickou konferenci. Diskutovalo se prý samozřejmě i o prioritách volebního programu. „Ten by měl být sdělením, jak a v čem vidíme jádro změn, které by měly nastat po volbách, a které by bylo třeba po jaře příštího roku realizovat,“ říká Dolejš.
Klíčovou prioritou je podle stínového ministra financí i ostatních účastníků konference nastartovat hospodářský výkon země a dát lidem práci. „Je nezbytné uhájit parametry sociálního státu, nedopustit jeho privatizaci ani změkčení státem garantovaných standardů,“ říká poslanec.
Novinkou byl důraz na ekologii a volnější pravidla pro sdílení informací
Pokud jde o vzdálenější budoucnost, soustředila se pozornost konference na program do evropských voleb. KSČM chce podle Dolejše vytvářet alternativu pro evropskou budoucnost jako proevropská strana, „i když nejsme spokojeni se současným stavem Evropy,“ dodává.
Pro mladou generaci, aby mohla vůbec žít a pracovat, je podle Dolejše důležitý mírový stav a fungující bezpečnostní architektura Evropy bez nějakých agresivních válečnických doktrín. „Řekl bych, že mladé bude také zajímat náš důraz na udržitelný život, což znamená, že nám nejde o jakýkoliv hospodářský růst, ale o takový, který nebude v rozporu například s ekologickými požadavky,“ konstatoval. A pokud prý jde o informační společnost, zaznívaly podle něj na konferenci hodně radikální názory požadující svobodu v oblasti informačního sektoru – volnější pravidla pro sdílení informací, volnější přístup k informacím, zkrátka záležitosti, které se podle Dolejše týkají informační demokracie jako takové.
Musíme být silní, jinak nám spojenec uteče k pravici
Vzhledem k blížícím se volbám nemohli ani komunisté vynechat otázku povolebního spojenectví. „Vzhledem k tomu, že naše věci nedokážeme prosadit sami, budeme potřebovat spojence,“ připustil Dolejš. Pokud jde o politické strany, mohla by prý být nejpřirozenějším spojencem sociální demokracie.
„To nyní testujeme v krajích,“ upřesnil Jiří Dolejš, kde se prý spolupráce už stala standardem. „Jak byste to také chtěli nazvat jinak, než standard, když ta spolupráce probíhá v devíti ze čtrnácti krajů,“ připomněl Dolejš počet povolebních koalicí komunistů a sociálních demokratů v regionech. „Samozřejmě, když nebudeme silní, budou sociální demokraté v pokušení uzavírat aliance doprava,“ vysvětluje Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká