Zaorálek vyběhl s Mynářem: Takhle plácat, to si nesmí jako kancléř dovolit

27.04.2013 16:05 | Zprávy

Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář prý po měsíčním bádání objevil, jak to je s amnestií bývalého prezidenta Václava Klause. Novinám prozradil, že rozhodnutí mu napsala trojice jeho spolupracovníků. Jeden ze jmenovaných, Klausův vicekancléř Petr Hájek, se proti tomu ozval a obvinil Mynáře, že „lže, jak když Rudé právo tiskne“. Nad jeho slovy však kroutí hlavou i odpůrce amnestie Lubomír Zaorálek.

Zaorálek vyběhl s Mynářem: Takhle plácat, to si nesmí jako kancléř dovolit
Foto: Ladislav Carda
Popisek: V Ostravě začal 37. sjezd ČSSD

„Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě,“ prozradil v rozhovoru pro Právo kancléř Mynář poté, co přiznal, že v hradních archivech sám pátral po vzniku Klausovy amnestie.

„Je nečekaný úspěch, že je tam aspoň ten Hasenkopf jako právník,“ poznamenala k tomu pro ParlamentníListy.cz ironicky advokátka Klára Samková.

Klausovi bývalí spolupracovníci však Mynářovy objevy zpochybňují. „Je to absurdní smyšlenka typu "jedna paní povídala,“ uvedl Hájek v rozhovoru pro server Protiproud. Mynář podle něj jen musí předstírat, že splnil slib, který dal, byť ho ve skutečnosti nikdy splnit nemohl. „To ale může říkat jenom těm, kteří si představují, že příprava amnestie je nějaký standardní daný proces,“ dodává někdejší hradní vicekancléř. Ve skutečnosti je to však podle něj něco úplně jiného - prezident se prostě rozhodne a udělí amnestii.

Hájek vrtí hlavou i nad slovy současného kancléře, že k názoru dospěl tak, že si pospojoval různé nitky. „Zaslechl nějaké drby na hradních chodbách či toaletách. Lže, jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce,“ soptí někdejší prezidentův spolupracovník.

  • Rozhovor s Petrem Hájkem si přečtěte ZDE

Jediné, co prý prezident může dělat se svým okolím, je porada o některých aspektech amnestijního rozhodnutí. To prý Klaus udělal s nejužším kroužkem svých poradců - Hájkem, kancléřem Jiřím Weiglem a šéfem politického odboru Ladislavem Jaklem.

Právě Jakl již dříve tvrdil, že prezident své rozhodnutí pouze neformálně konzultoval v kroužku svých nejbližších spolupracovníků. „Ale je možné, že se prezident ještě radil někde ve frontě na vlek na lyžích,“ poznamenal k případným dalším tvůrcům pro Lidové noviny.  

To se musel doslechnout někde na záchodě

Třetí jmenovaný, hradní právník Pavel Hasenkopf, podle Hájka v debatách vůbec nefiguroval. „Mohu autoritativně prohlásit, že pana Hasenkopfa pan prezident několik let ani neviděl, nemluvil s ním, nepotkal ho,“ říká bývalý vicekancléř. Z toho je prý vidět, jaké bláboly kancléř Mynář šíří. „Musel se to dozvědět někde na záchodě,“ hodnotí úroveň jeho informací.

Ohledně Hasenkopfovy neúčasti s ním do značné míry souhlasila i advokátka Samková. „On se na tom skutečně podílel nějaký právník? Tak to zírám, protože z kvality toho textu to tedy rozhodně vidět není,“ ohodnotila Mynářovy objevy pro ParlamentníListy.cz.

Podle ní se navíc nejednalo o výjimku, Václav Klaus podle ní po celou dobu své prezidentury právníky okázale ignoroval. „Já si nevzpomínám, kdy by se se skutečnými právními experty radil o čemkoliv,“ prohlásila advokátka. „Jeho expertní tým se rozpadl, a že by s jakýmkoliv výstupem přišel právní odbor Hradu, to jsem za těch deset let také nezpozorovala,“ myslí si Samková.

Zaorálek: Mynář plácá, co mu slina přinese

S tímto názorem však nesouhlasí Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD a jeden z nejhlasitějších kritiků amnestie. „To musel určitě napsat nějaký právník, a dokonce právník určité úrovně, který měl potřebné znalosti, ale také kontakty,“ myslí si Zaorálek.

A vzhledem k tomu, že Hasenkopf se od textu amnestie již dříve distancoval, je prý těžko uvěřitelné, že by takový text byli schopni sepsat Jakl s Hájkem. „Ti na to nemají erudici, takže že by za tím stáli ti dva, to je zábavný nesmysl,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz skepticky sociální demokrat. Navíc pro podporu svého názoru uvádí vlastní Klausovo přiznání, že se na amnestii pracovalo od začátku jeho druhého volebního období. „To muselo být připravováno dlouho a pečlivě,“ odmítl Zaorálek Hájkova slova, že se jednalo o okamžité prezidentovo rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…