Znárodňování, vypořádání s kmotry, pravičák Zaorálek. Poslanec KSČM si před občany nebral servítky

01.04.2014 8:35 | Zprávy

REPORTÁŽ Přes dvacet především starších lidí dorazilo na setkání s komunistickým poslancem, krajským a městským zastupitelem Jiřím Valentou, které se uskutečnilo v Přešticích na jižním Plzeňsku. Po jeho krátkém představení a úvodním slově následovala bohatá, téměř hodinu a půl trvající diskuse, kde se přítomní ptali jak na situaci a názory na Krym a Rusko, tak také například na sociální témata, novelu občanského zákoníku či spolupráci politických stran ve sněmovně.

Znárodňování, vypořádání s kmotry, pravičák Zaorálek. Poslanec KSČM si před občany nebral servítky
Foto: ksčm
Popisek: Jiří Valenta

Valenta, jenž je jedním ze dvou komunistických poslanců v Plzeňském kraji a jehož na poslanecký post vynesly především preferenční hlasy, kterých získal při uplynulých volbách na 1400, hovořil zpočátku o těžké práci napravovat to, co zanechala minulá vládní koalice. „Zůstalo mnoho vážných problémů, především ve zdravotnictví, ale třeba také v dopravě, se kterými si musíme poradit, ale nejde vše tak hladce, jak by člověk chtěl,“ řekl v úvodu.

A pokračoval: „Ztráta krajských nemocnic je 400 milionů korun. Na hardwarové, softwarové a IT technologie jak na ministerstvech, tak v obcích, bylo vydáno 100 miliard korun, což je obdobná částka jako na dopravu. Musím ale říci, že spolupráce s novou vládou je dobrá, jsou k nám vstřícní a respektují nás, což je diametrálně odlišné od pravicových vlád.“ Valenta se rovněž pochlubil, že parlamentní klub KSČM má nejvíce žen a ve sněmovně je za komunisty řada mladých lidí ve věku 28 až 30 let. „Fatálním problémem je, že se v minulých letech úplně pozapomnělo na sociální potřeby našich občanů. Straší nás zaměstnanost - i přes novou statistiku, která je silně podhodnocena, předpokládám, že počet nezaměstnaných v naší republice je kolem milionu.“

„Jsem jeden ze 180 nováčků ve sněmovně,“ řekl dále přítomným Jiří Valenta, „takže se hodně učíme a ne vždy to ještě všechno bravurně zvládáme. Je ovšem vidět, kdo má nějaké zkušenosti například z komunální politiky, protože ti, kteří přistanou rovnou v poslaneckých lavicích, to mají velmi, velmi těžké.“

Pravicová ČSSD a direktivní Babiš

Na otázku, jak vidí ostatní parlamentní strany, prohlásil Valenta, že „direktivní a hierarchicky vedené řízení ministerstva tak, jak si to představuje Andrej Babiš, zcela nejde. Stát není firma, a ne že je! Úsvit přímé demokracie je populistický, ale přesto se s nimi můžeme občas shodnout. Pravicová ODS a topka zažívá to, co nám prováděly minulé roky. My je v pohodě přehlasujeme, takže oni se jen snaží křičet a upozorňovat na sebe.“

Dost dlouhá diskuse se vedla o zahraniční politice i o „fenoménu Zaorálek“. Ten podle Valenty po volbách „obrátil“ a ODS i Schwanzenberg jej nyní přátelsky poplácávají. „Není žádným tajemstvím, že ČSSD se v případě české zahraniční politiky rozdvojila, jsou tu dva proudy - jeden Foldynův a druhý Zaorálkův, přičemž ten posledně jmenovaný je až pravičácký.“ Na dotaz ohledně možného spojení levice pak poslanec a zastupitel v jedné osobě prohlásil, že „já říkám, že by se to mělo a chodí za mnou i členové sociální demokracie. Jenže oni tam mají i pravicový proud a jeho zastánci zase nemusí komunisty ani cítit.“

Co Peake „rozjela“, těžko se zastaví

V další části své diskuse, doprovázené potleskem, hovořil Valenta o Kateřině Peake, která se zasadila, aby se začaly skartovávat dokumenty starší patnácti let. „To je velmi nebezpečné, protože to jsou právě doklady o divoké privatizaci z devadesátých let. Potom už bychom mohli dost těžko nechávat prokazovat majetek až takto do minulosti. V té době se děla hotová zvěrstva a dobře vím, že jsou velké tlaky na to, aby dokumenty houfně mizely. Pokusíme se to zastavit, ale je potřeba, abyste věděli, kdo za tím vším stojí a co se vlastně děje…“ Tento nevratný proces je podle poslance Valenty ohrožením spravedlivého se vypořádání s bleskurychle vyrostlými multimiliardáři a kmotry.

Pospíšil pro své kamarády advokáty

Další dotazy cílily na Jiřího Popíšila, konkrétně na jeho podle přeštických občanů ukončené angažmá v ODS  a zásadním podílu na novém občanském zákoníku. „Já jej znám od mala, ještě coby mladého konzervativce, a již tehdy byl velmi egoistický. Ve volbách mu mohou naletět jen ti, kteří jej příliš neznají a nechají se oklamat jeho rétorikou, mediálním vystupováním. Na poslední chvíli jsme to jeho dílo, za které chce být jen a jen chválen, chtěli zastavit a vrátit k připomínkování, ale ministryně Válková rozhodla jinak. To, co tu nyní existuje, je paskvil a dokonce pro mnohé starosty zcela nemožné dílo, na který je pan Pospíšil tak pyšný. Občanský zákoník je v této podobě podle mne zcela záměrně složitý, aby jej obyčejní lidé nepochopili a nerozuměli mu. Nu a to je příležitost pro advokátní lobby. Na stříbrném podnose tak advokáti dostali od Jiřího Pospíšila další miliony a on se tím ještě chlubí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…