Zvěrstvo! Ptali jsme se politiků, zda nechají o vašich penězích rozhodovat Brusel

01.03.2014 8:10 | Zprávy

ANKETA Vláda Bohuslava Sobotky chce, aby Česká republika přistoupila k fiskálnímu paktu, kterým by se český stát řídil po přijetí eura.

Zvěrstvo! Ptali jsme se politiků, zda nechají o vašich penězích rozhodovat Brusel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Fiskální pakt znamená, že se ČR zaváže dodržovat určitá rozpočtová pravidla a znamená, že pokud by přestoupila dané parametry rozpočtu, Evropská komise bude rozhodovat fakticky o rozpočtu České republiky a ČR tak přijde o suverenitu nad svým rozpočtem.

Státy, které přistoupily k paktu, budou muset povinně podpořit doporučení Evropské komise. Doporučení se stane závazným příkazem a Česká republika takové „doporučení“ nebude moci odmítnout, nebo by hrozily finanční sankce. Česko by se tím vzdalo suverenity nad svým vlastním státním rozpočtem.

Doporučení Komise EU je závazné a bude kontrolovat rozpočty

V zásadě jde o ,automatické´ přijetí navrženého opatření či doporučení Evropské komise vůči dotčenému státu eurozóny v řízení pro nadměrný rozpočtový schodek, pokud není proti kvalifikovaná většina smluvních stran, jejichž měnou je euro. Pokud návrh Komise nebude mezi státy eurozóny odmítnut kvalifikovanou většinou, pak tato smlouva výslovně zavazuje, i případně přehlasované státy eurozóny, hlasovat v Radě – tedy již v rámci unijního práva a unijních procedur – pro přijetí takového opatření. Účinky Smlouvy vůči České republice nastanou až s přijetím eura.

Jádro smlouvy o rozpočtové unii tvoří soubor pravidel, podle kterých příjmy a vládní výdaje smluvních stran mají být vyrovnané či přebytkové (ve vymezených případech bude možné se od těchto pravidel odchýlit). Zavedení těchto pravidel ve vnitrostátním právním řádu má být přezkoumatelné Soudním dvorem EU, který zde má mít postavení rozhodčího soudu. Smluvní strany se dále zavážou, že přesáhne-li výše vládních výdajů 60 procent HDP, přijmou opatření k jeho postupnému snižování průměrným tempem 1/20 ročně.

Pokuty

Dále budou smluvní strany povinny předkládat Komisi a Radě ke schválení programy rozpočtového a hospodářského partnerství a informovat je předem o plánech emisí státních dluhopisů. V případě rozhodování v Radě v rámci postupu při nadměrném schodku (EDP) proti státu eurozóny se smluvní strany zaváží příslušné návrhy podpořit, ledaže by byla kvalifikovaná většina proti.

V případě nadměrného deficitu může být na státy eurozóny uplatněna sankční procedura. V prvním roce postižený stát skládá neúročené depozitum ve výši 0,2 procenta svého HDP + 1/10 rozdílu mezi skutečným deficitem k HDP a limitní hodnotou. Ve druhém roce se výše neúročeného depozita zvyšuje maximálně na 0,5 procenta HDP. A ve třetím roce bez sjednané nápravy se neúročené depozitum přeměňuje v pokutu.

ParlamentníListy.cz se dotázaly poslanců a senátorů, zda budou hlasovat pro mezinárodní smlouvu, kterou se připojíme k fiskálnímu paktu, přestože hrozí, že se tím náš stát vzdá suverenity nad svým rozpočtem. Zásadně proti je ODS. Pochybnosti mají i někteří sociální demokraté. Někteří politici tvrdí, že o ztrátu suverenity nad rozpočtem se nejedná. Nikdo z poslanců a senátorů KDU-ČSL na dotaz nereagoval.

Podepsáním paktu by se Česká republika zavázala podléhat diktátu Evropské komise

„Pokud by vládě záleželo na tom, aby se země neudržitelně nezadlužovala, což je hlavní cíl fiskálního paktu, pak by měli vládní poslanci podpořit námi navrženou finanční ústavu, kterou ale odmítají. Občanští demokraté bruselský fiskální pakt nepodpoří i z důvodu ztráty kontroly naší země nad svým rozpočtem, jak uvádíte,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda ODS Petr Fiala.

Strana svobodných občanů také nesouhlasí s ratifikací fiskálního paktu. „Podepsáním paktu by se Česká republika zavázala podléhat diktátu Evropské komise, jakmile by měla euro a rozpočet v deficitu. Evropská unie by diktovala České republice hospodářskou politiku a strukturální reformy bez ohledu na to, co by v dané situaci bylo pro Českou republiku dobré. Česká vláda by naopak měla sjednat výjimku z eura, aby EU nemohla v České republice euro zavést, a uzákonit náš vlastní ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu. Podepisování paktu je od naší vlády, která neumí vyrovnat státní rozpočet, pokrytectví a hazardování s osudem České republiky. V Řecku, kde je podobný diktát EU aplikován, je výsledkem nezaměstnanost ve výši 28 procent a práce milionů lidí byla obětována na oltář eura. Česká republika si musí ponechat právo určovat své rozpočtové výdaje a své daně samostatně,“ uvedl předseda Svobodných Petr Mach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…