Pokud mě někdo vykrádá, mám právo ho zastřelit, říká senátor

26.05.2012 19:56 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS, který je současně i šéfem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, je pro legalizaci marihuany. Za úvahu v boji s drogovou závislostí by podle něho stál i model švýcarského města Basileje, kdy narkomani dostávají drogy od města a jsou pod kontrolou. Schwarz též obhajuje právo bránit svůj majetek, svůj život i svých blízkých se zbraní v ruce.

Pokud mě někdo vykrádá, mám právo ho zastřelit, říká senátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Schwarz

Jak se díváte jako lékař na možnou legalizaci marihuany?

Já jsem samozřejmě pro legalizaci marihuany pro lékařské účely. Musí se nastavit nějaká pravidla. Obecně jsem ale v tomto hodně liberální. Každý je svého štěstí strůjcem, každý by měl sám za sebe rozhodovat, ne že budeme ovce ve stádu, kterým bude někdo říkat: „Ty můžeš jíst jenom zelenou trávu a můžeš být jen v této ohrádce a večer půjdeš do chlívku a ve dvě ti dám vodu“. To nemám rád. Lidi by se měli za sebe rozhodovat sami.

Takže jste pro legalizaci obecně?

Obecně. Já jsem byl v Sarajevu na mezinárodním kongresu, kde byla zajímavá přednáška doktora z Basileje, kde prezentoval, jak si Basilej poradila s drogami. Před dvaceti lety byla Basilej zaplavena drogami, centrum, park byly stanovým městem feťáků. Válely se tam stříkačky, obrovská kriminalita, lidé opouštěli město. Oni to začali řešit tím, že přišel někdo s nějakým projektem, který schválili a byly na to vyčleněny státní prostředky. Schválili, že zlegalizují drogy a těm feťákům dodají drogy zadarmo. Dodali jim heroin, získali feťáky pod svou kontrolu. Feťák nemusel drogu kupovat a dostal to zadarmo. V tu chvíli věděli, kolik mají narkomanů a v jakém jsou stavu. Ti feťáci se museli podřídit nějakému režimu, to znamená vyšetření, zdravotní prohlídky. Zjistili, kdo má HIV pozitivitu, žloutenku a jaké další nemoci. Začali eliminovat kriminalitu, která vzniká díky tomu, že potřebují sehnat prostředky na nákup drog.

Tím, že je měli pod kontrolou, tak je postupně převedli na náhražku – tenkrát Metadon, dnes Subutex. Takže pak byli na čistší droze, která je pod kontrolou. Užívání pervitinu a heroinu má další rizika, protože ty prodávané dávky jsou něčím ředěny, distributoři tam dávají omítku, cukr moučku a tak dále, aby udělali více dávek. Čili celá ta věc získala mantinely a byla více transparentní. Byli pak zvýhodněni zaměstnavatelé, kteří začali narkomany zaměstnávat a kteří jim umožnili pracovat podle jejich stylu života, protože narkoman třeba v noci bdí a přes den spí, takže jim přizpůsobili i možnost pracovní doby. Vyšli tedy těm narkomanům maximálně vstříc, aby je získali na svou stranu a mohli s nimi pracovat. Ve městě ubylo i stříkaček, protože si nic nepíchali, Subutex jsou tablety.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …