Exšéf BIS o Kalouskovi, Nečasovi a zastřelení komunisty ve vlastních rodinách

31.03.2014 12:14 | Zprávy

V devadesátých letech, kdy vznikaly v ČR nové zpravodajské služby, které nahrazovaly Státní bezpečnost, se ukazovalo, kolik lidí bylo z nejrůznějších důvodů a pohnutek ochotno spolupracovat s StB. Bývalý šéf BIS Jiří Růžek však poukazuje na to, že až po letech se zdá logické, že na pranýř byli tehdy postaveni jen tajní spolupracovníci a pouze občas nějaký veřejně zprofanovaný estébák. Ale duchovní otcové a matky rudého teroru se z téhle čtverylky omluvili. Vzpomíná ale mimo jiné například i na počátky působení Miroslava Kalouska.

Exšéf BIS o Kalouskovi, Nečasovi a zastřelení komunisty ve vlastních rodinách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kniha V labyrintu zpravodajských služeb Jiřího Růžka

Exšéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek, jenž v minulém týdnu vydal knihu, která vzápětí zmizela z pultů knihkupců, si ve svém díle v mnohém servítky nebral. Popisuje věci, osobnosti i události tak, jak je vnímal během své práce v čele zpravodajské služby a také připouští, že se možná ve svých úhlech pohledu liší od ostatních. S tím, že zmiňované osoby možná naštve, asi dopředu počítal, zda skutečně kniha přinese ještě nějaké dozvuky, ukáže tak nejbližší čas.

ParlamentníListy.cz tak zalistují uvedenou knihou a společně s Jiřím Růžkem se vrátí do devadesátých let – tak, jak je autor popisuje.

„Začátek 90. let se nesl v duchu touhy vyrovnat se s komunistickou infrastrukturou a Státní bezpečností zejména. Nové struktury pronikaly do tajemného hájemství Ministerstva vnitra, aby je nejen opanovaly, ale do základů zničily. Pro většinu lidí mystická, pro jiné lidi osobně tragická role Státní bezpečnosti v komunistické diktatuře vedla k popření všech možných zásad, na nichž stojí a pracují zpravodajské služby bez ohledu na typ státního zřízení,“ uvedl Růžek a ve svém vyprávění pokračoval dále.

Takový blbec, že o něj ani Státní bezpečnost nezavadila...

„Trpké zkušenosti lidí z disentu s tajnými spolupracovníky StB (tedy agenty) vyústily v jednoduchou poučku, jejíž autorství je přisuzováno Petrušce Šustrové: ‚Agentura je sněť zpravodajské služby.‘ I já jsem tenhle nesmysl, který odmítá elementární základ práce s lidskými zdroji, také chvilku opakoval.  Připomeňme si, že probíhalo propouštění příslušníků StB, cílené i živelné odhalování a skandalizování agentů ve všech vrstvách a sférách společnosti. Najednou se v plné realitě ukazovalo, kolik lidí bylo z nejrůznějších důvodů a pohnutek ochotno konspirativně spolupracovat s tajnou a téměř všudypřítomnou StB. Nezájem měla totiž jen o málokoho. Asi nejvýstižněji popsal tehdejší stav ve zkratce Vladimír Struska: ‚Byl to takový blbec, že o něj ani StB nezavadila‘,“ připomněl Jiří Růžek ve své knize porevoluční se vypořádávání s tehdejší mocnou zpravodajskou službou Československa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…