Hrozí nám islámský terorismus? Odpověď jsme našli přímo u našich rozvědek

04.11.2014 21:25 | Zprávy

Znamenají muslimské šátky posilování radikálního islamismu u nás? Hrozí Česku vůbec takové riziko, nebo jde o zbytečné strašení něčím, co je od nás na hony vzdálené? ParlamentníListy.cz hledaly odpověď u osob nejpovolanějších - u dvou zpravodajských služeb, které vývoj i z tohoto pohledu bedlivě sledují.

Hrozí nám islámský terorismus? Odpověď jsme našli přímo u našich rozvědek
Foto: hns
Popisek: Přísně tajné, ilustrační koláž

Možná se zprávy Vojenského zpravodajství a Bezpečnostní informační služby v něčem liší, podstatné však je hlavně to, že v minulém roce sice přímé a reálné riziko od radikálních islamistů u nás nezaznamenali zpravodajci ani jedné služby. Přesto náznaky toho, že se může situace i u nás poměrně rychle zvrtnout v podobě jedinců, jsou prý dohledatelné při komunikaci na internetu a sociálních sítích.

Ředitel Vojenského zpravodajství plukovník Jan Beroun předložil v uplynulých dnech Výroční zprávu za uplynulý rok této tajné služby. Připomněl při té příležitosti fakt, že pro Vojenské zpravodajství byl rok 2013 nepříjemným i proto, že byl poznamenán mediálně sledovanou kauzou související se vznešenými obviněními vůči nejvyšším představitelům VZ. „Činnost našeho zpravodajství však nebyla kauzou nijak narušena, úkoly stanovené vládou a vymezené zákonnou působností byly splněny,“ uvedl plukovník Beroun.

Špioni rizika nevyšpionili

Jelikož předložila Výroční zprávu též civilní BIS, Parlamentnílisty.cz udělaly malé srovnání poznatků obou těchto tajných služeb. Nutno dodat, že se řada jejich činností prolíná, sledují podobné oblasti, a tak není těžké hledat zjištěná společná (anebo i rozdílná) fakta. Například v pohledu na riziko terorismu v České republice. Obě zpravodajské služby uvádějí k tomu následující věty:

Vojenské zpravodajství se v rámci monitorování terorismu v roce 2013 zaměřilo zejména, jak přesně uvádí ve zprávě, na včasnou identifikaci hrozeb a kvantifikaci rizik vyplývajících z možných záměrů teroristických organizací poškodit zájmy České republiky a jejích spojenců na úseku obrany.

Bezpečnostní informační služba (BIS) se v rámci boje proti terorismu se v roce 2013 zaměřila na několik okruhů možných bezpečnostních hrozeb ve vztahu k ČR. Mezi konkrétní témata patřily významné události v zahraničí s možným dopadem na bezpečnost ČR, vývojové trendy náboženské radikalizace na našem území a rizika spojená s možnými reakcemi Íránu na úsilí mezinárodního společenství ohledně transparentnosti jeho jaderného programu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…