Na semináři vystoupil český politolog Oskar Krejčí a zahraniční host - ředitel Ruského institutu strategických studií Leonid Rešetnikov. Tato instituce dodává podklady, studie a názory přímo Vladimiru Putinovi. Na úřadu prezidenta je však nezávislá a podle slov ředitele Rešetnikova si proto může dovolit hlavě ruského státu dodávat i stanoviska, s nimiž nemusí souhlasit.
Putin zachránil ruský stát před rozpadem
Rešetnikov hned zpočátku zdůraznil, že západní kapitalistický systém fungující už od 19. století je v hluboké krizi a není schopen reagovat na proměny současného světa.
„Je tragédií Ruska, České republiky i dalších východoevropských zemí, že se stávají součástí tohoto systému teprve tehdy, když začíná umírat. Kapitalismus byl v době komunismu díky nedostupnosti informací romantizován, nyní zajde do slepé uličky a zhyne,“ konstatoval šéf ruského institutu.
Ruská federace podle jeho slov byla deset let v těžké krizi, protože jí bylo nuceno přijmout americký systém a mentalitu. Kvůli tomu prý Rusové ztratili povědomí o národním uvědomění a na konci devadesátých let reálně hrozilo, že se celý stát rozpadne.
„Odchod Jelcina a příchod Putina Rusko zachránil. Rusko nemůže být jen země, musí mít určitou ideu. Má ohromné bohatství – nerostné, lidské, historické. Pokud bychom díky nerostnému bohatství umožnili pouze stvořit dva tucty miliardářů, kteří budou žít v Londýně, to asi není ta cesta,“ vysvětloval Leonid Rešetnikov.
EU se prý potopí do tří let. Rusové na Titanic nevstoupí…
Ten si zároveň položil otázku, proč svět tolik nenávidí prezidenta Putina. „Co udělal špatného? Dělá nezávislou a samostatnou politiku založenou na ruských tradicích a to asi některé dráždí. Protože oni vidí, kam se Rusko za deset let posunulo. USA a Velké Británii se líbil Jelcin, jelikož za jeho vlády šlo všechno z kopce. Západu jde pouze o to, zda je Rusko silné a rozvíjí se, nebo zda je tam bída a rozklad. Nechtějí v mezinárodní aréně silného konkurenta,“ definoval ruský expert politiku západních velmocí.
Ředitel ruského institutu se vyjádřil i ke krizi v EU a možném budoucím připojení Ruska. „My chceme, aby EU vyšla z hluboké krize, v níž se nachází. Ale abychom do EU vstupovali či podepisovali nějaké smlouvy, to v žádném případě. Bylo by to stejné, jako kdybychom si koupili vstupenku na Titanic. Chápeme ale, že pokud EU nenajde z této krize východisko, zasáhne to v jisté míře i Rusko. Můj osobní názor je, že Titanic se potopí za dva, tři roky a EU se pak bude skládat z pouhých pěti či šesti států,“ prognózoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka