Na dotaz Václava Moravce ve čtvrtečním duelu prezidentských kandidátů v České televizi, zda by podpořil zrušení Benešových dekretů, řekl Schwarzenberg, že Benešovy dekrety neplatí už dvacet let – přijetím Listiny práv a svobod přestala prý platnost Benešových dekretů. „Co je zrušené, nemohu ještě jednou zrušit,“ řekl.
Na to Miloš Zeman řekl, že se Schwarzenbergem naprosto nesouhlasí a že Benešovy dekrety, které schválil do formy zákona poválečný československý parlament, jsou podle prohlášení českého Ústavního soudu součástí českého právního řádu.
Navrácení majetku sudetským Němcům a Beneš jako válečný zločinec
Zeman se také Schwarzenberga dotázal, zda je pravda, že radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům a že prosazoval, aby se jim vrátil majetek a zda se předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt radoval z toho, že Schwarzenberg postoupil do druhého kola.
Schwarzenberg dále řekl, že český národ odsunem Němců v roce 1945 vážně pochybil: „Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu. (V Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr, kde jsou souzeni například generálové z válek v bývalé Jugoslávii, obvinění z válečných zločinů či genocidy.)
Češi byli podle knížete jako nacisté
„Že jsme uplatnili tento princip kolektivní viny, neohlíželi se, jestli někdo byl k republice loajální nebo se proti ní provinil, to je to, co našim předkům vyčítám,“ poznamenal Schwarzenberg k odsunu Němců.
Podle Schwarzenberga, který prý citoval Václava Havla, byla česká společnost po válce „nakažena bacilem nacismu“, když vyhnala německé spoluobčany. „Spousta z nich republiku nezradila,“ poznamenal.
Církevní restituce byly záměr, jak otevřít restituce sudetoněmecké
ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda s předsedou TOP 09 souhlasí. Čeští politici napříč politickým spektrem Schwarzenbergova slova odsuzují. Výjimka je pouze postoj TOP 09 a Starostů. Schwarzenberg naštval i několik politiků ODS, kteří chtěli knížete původně podpořit. ODS vyzývá k podpoře Schwarzenberga na Hrad.
Schwarzenberga jasně odsoudil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. „Pan Schwarzenberg by si měl uvědomit, že odsun byl prováděn nikoli na základě svévole Československa a jeho prezidenta Beneše, ale mimo jiné na základě poválečných jednání, která byla dokončena v Postupimi. Když byly schvalovány církevní restituce, které mohou prolomit Benešovy dekrety, mohlo to ještě vypadat jako neschopnost vlády a TOP 09 uvědomit si důsledky prolomení dekretů pro tento stát. Teď to vypadá spíš jako záměr,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tejc.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa Schwarzenberg záměrně neříká pravdu a jeho vyjádření je skandální. „Jen potvrzuje již dříve zveřejněné informace o tom, že již v roce 2007 psal Berliner Zeitung, že on je zárukou takzvaného odškodnění sudetských Němců a zvrácení majetkových poměrů v naší zemi v neprospěch našich občanů,“ dodal poslanec.
Podobně to vidí i poslankyně KSČM Marie Nedvědová: „Pan Schwarzenberg hájí zájmy svých šlechtických přátel a tím, jak on sám získal svůj majetek, již Benešovy dekrety prolomil a teď to musí zlegalizovat. Církvím se již majetek vrátil, tak teď je na řadě Sudetoněmecký landsmanšaft a šlechta.“
Volba prezidenta: referendum o návratu Rakouska-Uherska
„V tomto případě s panem Schwarzenbergem nesouhlasím,“ reagoval stručně místopředseda ODS a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
„Děsí mě, pokud se po takovém prohlášení Schwarzenberg stane prezidentem. Souboj Zeman versus Schwarzenberg nabírá rozměr referenda o návratu Rakouska-Uherska,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec VV Vít Bárta.
„Tyto výroky jsou necitlivé a nevhodné a v případě prezidentského kandidáta diskvalifikující,“ míní šéf europoslanců ODS Jan Zahradil.
To je zrůdnost
„Jen to svědčí o zrůdnosti uvažování předsedy TOP 09, který se už těmito záměry ani netají. Hrůza mít takového člověka na Pražském hradě,“ děsí se místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.
„A co odsun Čechů?“ připomněla ministru zahraničí poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská, že Němci vyháněli Čechy z pohraničí.
TOP 09 svého předsedu hájí stejně jako spojenecká strana Starostů. „Souhlasím s panem ministrem. O tom, že Benešovy dekrety jsou dnes již právně vyhaslé, se hovoří dlouho. Neznamená to ale, že by to mělo mít nějaké praktické dopady v podobě vrácení majetku sudetským Němcům. O tom, že hromadné vysídlení jakéhokoli etnika dnes také není v Evropě beztrestně možné, svědčí i soudní procesy týkající se jugoslávské války. Nelze ovšem rozhodování prezidenta Beneše poměřovat dnešními kritérii. I Karel Schwarzenberg si je vědom toho, v jakém historickém kontextu se tehdejší události odehrály,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík