Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek se přiklání k tomu, aby se v Česku celá řada věcí změnila. V několika bodech se na typu potřebných nastolených změn shoduje i s myšlenkami Úsvitu Tomio Okamury.
„Víte, letos oslavíme 25 let od událostí sametové revoluce. Myslím, že by bylo na místě, kdyby i občané tohoto výročí využili k jakémusi ohlédnutí za tím, co nám všichni ti politici naslibovali a jak pak na své sliby zapomínali. Je toho hodně, a tak by měla nastat doba, kdy by do dění ve státu měl opravdu podstatně více začít mluvit občan. Vždyť je to on, kdo platí daně, z kterých mohou ti politici fungovat, neměli by být tedy stranou, když se má rozhodovat o věcech, které se jich týkají,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bohumír Dufek.
Politici si jen rozdělovali moc, občana od ní odřízli - to musí skončit
Podle šéfa odborů je totiž více než jasné, že si politici rozdělili moc pouze mezi sebe. „Čtyři roky si po zvolení pak vždy rozhodovali jen o tom, co se jim hodilo, občany k tomu nechtěli. Proto se domnívám, že je třeba, aby lidé mohli rozhodovat v referendech a daleko více se zapojovat do dění. Dle mého bylo obrovskou chybou to, že se k tomu politické špičky nerozhodly již v devadesátých letech – dnes jsme mohli být mnohem dál,“ konstatoval dál Dufek.
Jak dodal, přesto je vidět, že se ve společnosti začínají obracet mnohé záležitosti k lepšímu. „Je a byla tu spousta kauz, které vyšuměly, i když v nich šlo o miliardy. My, odboráři, jsme na ně upozorňovali při svých demonstracích a sklízeli jsme za to posměch. Je dobře, že se otevírá kauza Opencard, že orgány činné v trestním řízení konají a musíme doufat, že se jim podaří dotáhnout věci až k závěru, aby byli viníci potrestaní. I to by lidem pomohlo, aby znovu začali věřit v to, že existuje spravedlnost pro všechny – i ty mocné,“ pokračoval dál Bohumír Dufek.
Jak je možné, že ve veřejnoprávní televizi dostávají prostor lidé, o kterých si právem myslíme své?
Při té příležitosti však poukázal na to, co ho v poslední době přece jen poněkud nadzvedlo ze židle. „To, že ta změna asi nebude rychlá, dokazuje ale třeba situace, v které dostávají často více než půlhodiny prostor ve veřejnoprávní České televizi lidé typu Koláčka a spol., k tomu, aby například kritizovali právní systém třeba i jiného státu, přičemž všichni asi tušíme, jak to s tou jejich údajnou nevinou bude. To přece není normální,“ domníval se šéf odborů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová