Vytýká mu, že jeho kroky často nepřinášely klady, o kterých sám ministr mluvil. „Slučování úřadů práce mělo přinést úspory a zatím se tak nestalo. Navíc se úřady práce nyní soustřeďují už jen na administrování evidence nezaměstnaných a jejich aktivní politika zaměstnanosti se stala druhořadou,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Juříček to, co často kritizují i uchazeči o zaměstnání, že úřady práce zcela rezignovaly na svoji hlavní funkci.
Zavést neověřený systém bychom si v podnikatelské sféře nemohli dovolit
Dalším známým problémem je výplata sociálních dávek, která na počátku roku téměř zkolabovala. „Nyní je i předmětem trestního šetření. My jsme ale upozorňovali na složitost a komplikovanost systému, který nebyl ověřen, ani testován, a je tedy nesmysl překlápět jeden systém na druhý. To bychom si v podnikatelské sféře nikdo nemohli dovolit, zastavení funkčnosti našich firem by znamenalo cestu k bankrotu,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Přitom Jaromír Drábek by podobná úskalí měl znát, sám podniká a léta stál v čele Hospodářské komory.
Princip Třikrát a dost prosadil Jaromír Drábek, ale vadí všem
Většinu změn v zákoníku práce dohodly podle Juříčka Svaz průmyslu, Českomoravská komora odborových svazů a Odborový svaz Kovo. „Nedá se tedy říci, že současný zákoník práce je nějak výjimečně nakloněn zaměstnavatelům vůči zaměstnancům, naopak naší snahou bylo, aby byl zákoník vyvážený a aby do něj ČSSD nezasahovala, pokud by v příštích volbách vyhrála,“ vysvětlil Pavel Juříček. A dodává, že princip „3x a dost“, který do zákoníku prosadil sám ministr Drábek, nevyhovuje zaměstnavatelům, ani zástupcům zaměstnanců. „Kritizují ho obě strany, jedná se především o odvětví jako zemědělství, stavebnictví a průmyslové podniky s většími zakázkovými výkyvy. I přes opakovaná jednání s ministrem zatím k úpravě v této oblasti nedošlo,“ potvrzuje neústupnost ze strany Jaromíra Drábka.
Třikrát a dost znamená, že pracovní smlouva na dobu určitou smí trvat maximálně tři roky a opakovat se může nejvýše dvakrát. Pak musí uplynout tři roky, aby se mohla mezi stejným pracovníkem a zaměstnavatelem uzavřít znovu. Toto opatření platí od letošního ledna.
Když němečtí dělníci odpočívají, čeští se vzdělávají, jinak nedostanou mzdu
Podnikatelé, kteří se v době hospodářského poklesu dostávali do problémů, protože neměli dostatek zakázek, volali po zavedení podobného opatření, jaké se osvědčilo v některých evropských zemích, například v sousedním Německu, kde mohli dělníci zůstávat v rámci zkrácení pracovního úvazku (kurzarbeitu) doma, protože na jejich mzdu firmě přispíval stát. Důvodem bylo zamezit propouštění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová