Hrdá a sebevědomá sociální demokracie
Předsjezdová „debata“ v ČSSD začala.
Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
Předsjezdová „debata“ v ČSSD začala.
Včerejší komentáře v médiích projevují velkou starost o vývoj v sociální demokracii v kontextu prezidentské volby.
Miloš Zeman obhájil pozici prezidenta republiky. Celkem podle očekávání. Vítězství však bylo těsnější, než by se očekávalo, s ohledem na jeho dobrý výkon v průběhu pětiletého mandátu.
Jeden z mých přátel mě upozornil na Facebook Radka Pokorného, že prý tam o mně velmi ošklivě mluví. Je to jen dobře, že se potrefená husa ozvala. I když jeho Facebook navštěvují zřejmě často jen jiné potrefené husy.
Když jsem na konci dubna 2005, tehdy poprvé jako nově jmenovaný premiér vlády České republiky, přišel do senátu, viděl jsem, jak se tam v koutku krčí sedm sociálně demokratických senátorů.
Nedělní konference v Ambassadoru, která byla věnována novým vizím sociální demokracie, se zúčastnilo zhruba 200 lidí. Naprostá většina z nich se zdržela i delší čas po skončení mého vystoupení a následné debaty, což oboje zabralo zhruba dvě hodiny.
Naštěstí ale jen někteří. Mezi těmi, kdo mají s malou politickou násobilkou velké potíže, vévodí kandidát na místopředsedu ČSSD, hejtman Netolický.
Každý, kdo je rozhodnut jít k druhému kolu prezidentské volby, by si měl pečlivě přečíst rozhovor vyzyvatele prezidenta Zemana Jiřího Drahoše ve včerejším Právu.
Skutečným vrcholem každé prezidentské kampaně jsou debaty prezidentských kandidátů. A stejné je to i s kampaní, které předcházejí i parlamentním volbám. Tam jde pochopitelně o debaty hlavních kandidátů na předsedu vlády.
Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby jasně vyhrál ve všech krajích, a to s výjimkou hl. m Prahy. Celkem nepřekvapivě. Získal zhruba ten počet hlasů, který každý realisticky uvažující analytik musel očekávat.
Včera se v rámci vrcholící kampaně před prezidentskou volbou vyjádřil ve prospěch stávajícího prezidenta Zemana také šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Mandátový a imunitní výbor sněmovny se má zabývat vydáním poslanců A. Babiše a J. Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.
Sociální demokracie utrpěla v říjnových volbách kolosální porážku. A jak běží čas, tak se ti hlavní aktéři této porážky, tedy členové politického grémia (předseda a místopředsedové) tváří, jakoby se mnoho nestalo.
Tak už máme v ČSSD dvě platformy a asi přibudou ještě další. Jedna platforma se jmenuje: Lepší ČSSD je možná. A ta druhá: Zachraňme ČSSD.
V článku, který jsem zveřejnil před časem, jsem uvedl sedm důvodů tragické ztráty volební podpory veřejnosti, kterou ČSSD zažila v posledních letech.
V Iránu, jak známo, jsou dvě centra politické moci. To jedno je velmi pevně seskupeno kolem Ájatolláha Chameneího a sdružuje konzervativní šíitské duchovenstvo.
Sobotkova odstoupivší vláda může být spokojena. Zanechává za sebou za rok 2017 šestimiliardový schodek státního rozpočtu, což je vlastně druhý nejpříznivější výsledek hospodaření státu za posledních 20 let (loni byl dokonce rozpočtový přebytek).
Nejvýznamnější protikandidáti prezidenta Zemana v blížícím se 1. kole prezidentské volby – Drahoš a Horáček – jsou velmi zdrženliví, pokud jde o vyjadřování k prezidentovu zdraví. Ne tak M. Topolánek.
Komunistická strana hledá možnosti k tomu, jak politicky pro sebe bezbolestně podpořit Babišovu minoritní vládu ve Sněmovně. Jedním z možných styčných bodů je zdanění finančních náhrad poskytovaných církvím v rámci takzvaných církevních restitucí.
Na první pohled ano. Jeho požadavek na vypsání celostátního referenda k odchodu Česka z EU „po anglicku“ má značnou politickou brizanci. Už proto, že velká část Čechů může být za určitých okolností ochotna hlasovat pro odchod republiky z EU.