24.03.2011 10:43:00
Celkové zdanění stejné
Komentář premiéra Petra Nečase k reformním snahám vlády.
Předně je potřeba zdůraznit, že tato vláda opravdu vidí smysl své existence v uskutečnění reforem, které z podstaty věci nemohou být populistické. O tom, že svoje slova o rozpočtově odpovědné politice myslíme vážně, svědčí schválený státní rozpočet, který schodek snižuje o 80 miliard korun proti původnímu stavu, což je rekordní pokles. Představy, že kdokoli uskuteční reformy tak, aby je nikdo nepocítil, jsou z jiného světa. To už je poctivější říci: "Žádné reformy nedělejte!" To je ostatně přístup i sociální demokracie.
Je obrovské nedorozumění poukazovat na to, že se důchodová reforma "zvrhla ve zvyšování daní". Vláda dnes neprosazuje jiné principy než v roce 2007 a následující dva roky je rozpracovávala. Žádná velká kritika tehdy s výjimkou opozice nezaznívala. Média spíše kritizovala vládu za to, že není schopna kvůli křehkým poměrům ve sněmovně reformy dotáhnout do konce. A dnes se ozývá kritika za to, že to chce udělat. To v době horších ekonomických podmínek, kdy se důchodový systém propadl do schodku 35 miliard.
Stejná reforma
Kdo sleduje programy politických stran, nemůže být dnes překvapen. Kritika ODS v této souvislosti míří mimo terč, jelikož prosadila všechny své programové principy. Dlouho říkáme, že současný státní průběžný důchodový systém je neudržitelný, proto zpřísňujeme jeho parametry a pokračujeme v postupném prodlužování důchodového věku po roce 2030 nad 65 let.
Větší váhu musí dostat individuální spoření, proto umožníme dobrovolný převod části důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů, což znamená šanci na vyšší důchody zejména pro mladší generace. Odstraníme možnost vlády valorizovat penze více, než stanoví zákon. Snížíme maximální vyměřovací základ pro pojistné na čtyřnásobek průměrné mzdy, a zvýšíme tím zásluhovost systému. Posílíme mezigenerační solidaritu tím, že umožníme dobrovolný příspěvek jedno procento ze sociálního pojištění dětí svým rodičům na zvýšení jejich penzí.
Nezvyšujeme sociální pojištění, jak navrhuje opozice, protože přes postupné snižování stále patří mezi nejvyšší v Evropě. Účelové scvrknutí mediální diskuse o důchodové reformě na daňové změny je nefér. Důchodová reforma ovšem vyžaduje transformační náklady.
Proč vyšší DPH?
Privatizační příjmy a dividendy polostátních firem mohou být jen doplňkovým a krátkodobým zdrojem těchto nákladů, protože jiný postup neumožňují rozpočtová pravidla EU. Proč sjednocení DPH?
Financování reformy musí být dlouhodobé a stabilní, už jen proto, abychom se vyhnuli velkým chybám jako v okolních zemích (Maďarsko, Polsko, Slovensko), kde tamní politické reprezentace financování reformy podcenily a důchodové systémy tam propadly do obrovských defi citů. Sjednocení sazby DPH bez výjimek má ODS dlouhodobě v programu a výsledná podoba s nižší sazbou 17,5 % odpovídá i současným ekonomickým podmínkám.
Jelikož zároveň budeme snižovat přímé zdanění, celková daňová kvóta zůstane zachována. Tím se nijak neodlišujeme od předvolebních slibů.
Nejsme krasobruslaři
Vláda samozřejmě zároveň snižuje výdaje, ale je nutné si uvědomit, že dnes srážíme kvůli krizi více než stomiliardové schodky tak, abychom v roce 2016 dosáhli vyrovnaných veřejných rozpočtů. Není tedy triviální tvrdit, že zdroje na důchodovou reformu lze nalézt jinde, když je nutné pohlížet na veřejné finance jako celek.
Výhrady k ustupování lékařským odborům se snadno říkají těm, kdo nemají žádnou odpovědnost. Při prvních vážných lokálních problémech v dostupnosti akutní zdravotní péče by nesla odpovědnost vláda, nikoli lékaři, kteří použili agresívní a neadekvátní metody k prosazení svých cílů. Výsledná dohoda je kompromis, jenž neznamená zvýšení výdajů a couvnutí z reformních záměrů vlády, včetně zrušení tarifů. Je úkolem ministra zdravotnictví naplnit koaliční smlouvu a připravit reformní zákony podle plánu.
Mohu souhlasit s tím, že vláda zatím nepředvádí nejlepší umělecký dojem a měla by vylepšovat komunikaci s veřejností. Jsme nedokonalí, protože dokonalí lidé neexistují v žádné profesi. Nejsme krasobruslaři ani modelky na molu. Koaliční smlouva a její naplňování jsou logicky politickým kompromisem.
Koaliční soužití nebylo idylické nikdy, i proto dochází na skutečné reformy až v posledních letech. Že to nebude procházka růžovým sadem, že nám řada lidí ani některé zájmové skupiny nebudou tleskat, že to možná bude znamenat i částečný pokles preferencí, s tím jsme museli počítat. Nemůže nás to ale odradit.
RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR
Publikováno v Reflexu
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout