V únoru tohoto roku se například Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) rozhodla zaslat oficiální pozvánku pro představitele ukrajinské nacionalistické strany Pravý sektor k návštěvě České republiky. Čeští neonacisté tak chtějí ukázat, že jsou součástí mezinárodní sítě. Předseda Vandas to vyjádřil slovy: „Naším cílem je soustředit se tento rok na rozšíření mezinárodní spolupráce a toto je jeden z kroků. Chceme spolupracovat i s podobně orientovanými stranami či hnutími v různých státech Evropy".
Z vývoje událostí na Ukrajině je zřejmé, že právě členové a sympatizanti Pravého sektoru sehráli důležitou roli v celkovém dění. Podle informací mezi sebou čeští radikálové na podporu krajně pravicových ukrajinských nacionalistů vybrali nemalou finanční částku. Do této akce se zapojila i Dělnická mládež. Razí heslo: „Kamarádi, váš boj, je i náš boj! Zažehněte pochodeň národní revoluce, která se převalí Evropou jako lavina.“
Dalším společenským fenoménem, který znamená významnou a znepokojující formu narušování veřejného pořádku, což potvrdili poslední události je divácké násilí. Takové jednání je často plánované a mívá opakovaný či manifestační charakter. S diváckým násilím jsou často totiž spjaty i další formy protiprávního chování jako jsou rasistické projevy a další. V České republice se případy diváckého násilí vyskytují nejvíce v souvislosti s konáním fotbalových utkání u radikálních příznivců fotbalových klubů, tzv. hooligans.
Je proto zarážející, že na aktivity krajně pravicových organizací, které se dokonce hlásí k násilí, neupozorňuje Bezpečnostní informační služba. Ta ve svých pravidelných čtvrtletních informacích o vývoji na extremistické scéně, zveřejněných na internetu uvádí, že pravicově extremistická scéna stagnovala. Na rozdíl od předkladatelů těchto zpráv naopak nabývám dojmu, že extremistická scéna se v České republice více profesionalizuje. Ze zpráv je tedy rovněž zřejmé, že kvalita zpravodajských informací Bezpečnostní informační služby je na nízké úrovni. Budí to dojem, že většina údajů zřejmě pochází buď z policejních databází, případně z monitorování otevřených, převážně internetových zdrojů.
KSČM bude v nastávajícím období věnovat objektivitě i kvalitě informací zpravodajských služeb, zejména Bezpečnostní informační služby, zvýšenou pozornost prostřednictvím svých zástupců v příslušném výboru Poslanecké sněmovny.
KSČM v oblasti diváckého násilí upozorňuje na možnost na základě příslušného zákona, na kterém se podíleli i poslanci za KSČM, od roku 2010 trestat neukázněné diváky trestem zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, a to až na 10 let. Ke zlepšení však nedošlo a této možnosti je využíváno minimálně.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr vnitra za KSČM a vedoucí sekce bezpečnostní politiky KSČM