Historik Petr Kreuz (TOP 09), který pracuje již více než dvě desetiletí v oddělení fondů státních orgánů, Archívu hlavního města Prahy, se fenoménem čarodějnictví v historii i současnosti dlouhodobě zabývá. Na příkladu nedávné kauzy akademika Miroslav Mitlöhnera, který připomněl čarodějnické procesy v souvislosti s postiženými dětmi, se pak ukázalo, jak mnohdy takový obor může protnout i jiné oblasti. Podle Kreuze je totiž upalování postižených dětí na hranicích v historii minimálně výjímečné – i když i tím právník v textu, který vyvolal velkou vlnu vášní, argumentoval.
„Co se týče postižených jedinců: Je třeba vycházet z toho, že přinejmenším až do poloviny 18. století byla ve střední i západní Evropě extrémně velká kojenecká a dětská úmrtnost. Ta samozřejmě (s ohledem na momentální hospodářské, politické a sociální poměry) kolísala, nicméně ten, kdo někdy viděl například farní matriky z venkovských oblastí Čech z konce 17. či z první poloviny 18. století potvrdí, že z každých 10 narozených dětí poddaných či příslušníků vesnické se chudiny se dožily dospělosti dvě až tři. Více než třetina dětí zemřela krátce po porodu a část v dětském věku do 15 let,“ popsal ParlamentnímListům.cz historická fakta, která vycházejí z jeho bádání v archívech i starých matrikách, Petr Kreuz. Připomněl, že se tak v historických análech lze setkat s matkami, které porodily za život 10-12 dětí, přitom dospělosti se nedožilo žádné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová