Velvyslanec USA komentuje v Hospodářských novinách nejnovější zprávu amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě. Podle něj je třeba ocenit například působení České republiky v Radě OSN pro lidská práva, nebo ochotu spolupracovat s rodícími se demokraciemi v arabském světě.
Pokroky prý Česká republika dělá i v boji s korupcí a posiluje rovněž transparentnost domácí politiky. Zmiňuje zejména legislativu reformující pravidla veřejných zakázek, zejména vyřazení prostředníků v armádních zakázkách a lepší užívání odposlechů a jiných právních prostředků při odhalování korupce.
Do budoucna však má ČR podle Eisena velký rest především v postavení romské minority. Ti se prý potýkají s problémy na okraji společnosti i v jiných evropských zemích, ale u nás prý situaci ještě zhoršuje nerovný přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem. „Skrovný pokrok byl v tomto ohledu dosažen díky opatřením zavedeným po verdiktu Evropského soudu pro lidská práva ve věci D.H. versus Česká republika, ve které soud seznal, že romské děti na Ostravsku byly diskriminovány v rovném přístupu ke vzdělání,“ píše velvyslanec pro Hospodářské noviny.
Prospěje to celé společnosti
Připomíná, že USA mají vlastní špatné zkušenosti s nerovnými šancemi na vzdělání. Ale právě úspěchy, které při jejich překonávání dosáhly, by prý měly být i pro Českou republiku inspirací. „Apelujeme na českou vládu, aby přijala účinnější závazky vůči Romům. Úspěch přijde jen tehdy, pokud se státní správa na všech úrovních zaváže, že vyvede Romy z okraje společnosti,“ myslí si Eisen.
I USA podle Eisenna nakonec dokázaly využít rozmanitosti ve svůj prospěch. „Společnost je tak silnější a naše dědictví bohatší,“ myslí si. Ačkoliv řešení společenských rozporů není jednoduché, kultura má šanci se rozvíjet, jen pokud zajistí všem přístup k demokratickým principům. A to prý platí univerzálně pro všechny země.
Jak píše velvyslanec Eisen, „Pokud jsou jedné skupině lidí upírána základní práva nebo příležitosti, škodí to celé společnosti.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav