Amnestie není přežitek. Může pomoci právu, hájí ji kardinál Duka

09.02.2013 22:27 | Zprávy

Dílčí amnestie udělená prezidentem Václavem Klausem v rámci svého novoročního projevu stále víří vlny napříč veřejností i politickou scénou. Zatímco většina ji kritizuje, najdou se i tací, kteří jí vítají. A mezi ně patří například kardinál Dominik Duka.

Amnestie není přežitek. Může pomoci právu, hájí ji kardinál Duka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

 

Svůj postoj opírá o skutečnost, že nalezení spravedlnosti bývá složitý a obtížný proces. „Důkazy, odborné posudky často si protiřečící, zapomínající svědkové a mnohé další okolnosti, včetně paragrafů kroucených na obě strany, způsobují, že rozsudky jsou znovu a znovu zpochybňovány. Odvolávají se odsouzení i státní zástupci, soudy vyšších instancí rozsudky ruší a vracejí,“ vyjmenovává právní peripetie ve svém článku pro revue Fragmenty. A právě z toho důvodu odmítá tvrzení, že by amnestie byla jen středověkým přežitkem.

Amnestie se podle Duky může stát vhodným nápravným prostředkem tvrdosti práva. „O amnestované a omilostněné je třeba následně pečovat, aby vhodně využili nezaslouženého odpuštění nebo zapomenutí svých zlých skutků a s vděčností dále žili řádným životem,“ dodává.

Jako příklad uvádí kardinál Španělsko, kde už po téměř 300 let rok co rok omilostňují na Velikonoce jednoho těžkého zločince, kterého posléze mezi sebe přijme kající bratrstvo a najde mu ubytování a práci. „Kéž bychom dokázali podobně odpovědně přistupovat k institutu milosti a amnestie,“ přeje si Duka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…