"Aby se ty akcie změnily, tak se musí změnit stanovy. Proběhne valná hromada, kdy majitel akcie přinese a změní je. První valná hromada musí vyřešit převod akcií na akcie na jméno," uvedl pro ČRo analytik společnosti Akont Karel Pluhař.
I tak ale existují možnosti, jak budou moci majitelé zůstat v anonymitě. Běžný občan například nebude moci najít vlastnickou strukturu firmy, přístup budou mít ale úřady. „Protože bude existovat institut uložení akcií v centrálním registru. To znamená, že úřady budou mít k těmto informacím přístup,“ dodal Pluhař. Také bude možnost uložit akcie v bance nebo u obchodníka s cennými papíry.
Konec anonymních akcií schválila v květnu Poslanecká sněmovna. Někteří poslanci ale měli výhrady. „Mně osobně se nelíbí hlavně případný plánovaný monopol v některých záležitostech pro centrálního depozitáře, což je soukromá firma, u níž by stát neměl vliv na to, kolik by takovéto ukládání do budoucna stálo,“ kritizoval například tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan