"Občas si říkám, že by mi bylo lépe, kdybych nežila," řekla zoufalá důchodkyně bulvárnímu deníku. Důchod dostává ve výši 4 021 korun a příspěvek na bydlení bere 1 377 korun. Jenomže jen nájem jednopokojového bytu na Vinohradech ji stojí 3 678 korun, inkaso 1 542 korun a nutné léky 500 korun. Potraviny a jiné nutné výdaje pak měsíčně vyjdou na 1 600 korun a ve výsledku tak paní Růžičkové každý měsíc chybí 1 922 korun. Některé položky v inkasu i nájem tak mnohdy platí až se zpožděním.
"Abych to zvládla, vařím si jídlo ve větším hrnci na několik dní. Ve středu jsem si například od řezníka odnesla 40 dek masa, které mi v guláši vystačí zřejmě ještě do příštího týdne," vysvětlila žena, jak vypadá její stravování. "Měla jsem navíc dva infarkty, mám problémy s tlkem a ledvinami, denně spolykám sedm prášků." Doporučenou nízkobílkovinovou dietu důchodkyně nemůže dodržovat, ani kdyby chtěla, je totiž drahá.
Vy byste se pro tisícovku neohnul, Kalousku. Pro mě je to jmění
Podobně na tom jsou i jiní důchodci, kterým dal deník prostor. Josef (78) z Prahy tvrdí, že kdyby mu nevypomáhala dcera, skončil by na ulici - důchod má totiž sice sedm tisíc ale šest z toho jde na jeho nájem. "A přitom jsem čtyřicet let dřel na stavbách, takže jsem tohle město prakticky postavil," podotkl.
"Pane ministře Kalousku, zkuste byť jen týden žít jako já, a už vás ty pitomé a zlé nápady přejdou," vyzvala ministra Marie (87) z Mikulova. "Už téměř nemohu chodit, nakoupit mi trvá hodinu a půl, z důchodu mi po odečtení všech výdajů zůstane ani ne tisícovka, a to šetřím, kde můžu. Vy byste se pro tisícovku na zemi asi ani neohnul!"
Chtějí ušetřit? Ptá se politiků Milena (70) z Pardubic - tak to ať nás rovnou odvezou do krematoria.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par