Čemu se Klaus diví, nakopl poraněného prezidenta táta odborů Falbr

01.10.2012 16:40 | Zprávy

Prezident republiky Václav Klaus v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že napadení jeho jako prezidenta odráží situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu. Podle něho je společnost někým rozeštvávána a radikalizována a mají na tom podíl i média.

Čemu se Klaus diví, nakopl poraněného prezidenta táta odborů Falbr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.

„Odráží to situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu. ´Rozeštvávačů´ je dost a všichni je známe. Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v médiích jmenoval. To bych jim zbytečně dělal reklamu… Společnost ´se´ neradikalizuje, společnost je někým radikalizována. Zdá se mi, že se něco takového dříve či později muselo stát, bylo to ve vzduchu. Jak si někteří pisálkové zahrávají s mou osobou, nejen s Václavem Klausem, ale s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané,“ řekl Klaus po události, která mu na těle zanechala drobné krvácející oděrky.

ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co si o Klausově vyjádření myslí a kdo je podle nich nepřímým viníkem či inspirátorem útoku na prezidenta.

Pravicoví politici často souhlasí s Klausem a míní, že podíl mají i média, která dělají pomalu z každého politika gaunera a šíří nenávist ve společnosti. Podle pravice za situaci též může rétorika levice a odborů. Levice a opozice zase často říká, že odpovědnost nese vláda, která zasévá do společnosti sociální neklid.

Čemu se diví? Pozdě vzývá tradiční hodnoty

Asi nejostřeji na Klause reagoval europoslanec ČSSD a bývalý odborářský předák Richard Falbr. „Čemu se diví? Jmenoval vládu, která v lidu nadšení nevzbuzuje!“ uvedl v SMS europoslanec. Falbr nedávno v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že je mu z atmosféry, která panuje v ČR, hodně smutno, až nevolno. „Tolik nenávisti, kolik je nyní v Poslanecké sněmovně, tolik nikdy nebylo,“ řekl muž, který se ještě z doby, kdy předsedal ČMKOS, honosí neformálním titulem "táta odborů".

Do Klause se pustil i místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek: „Stav je špatný, ale je to spíš proto, že chybí perspektiva a rozbíjejí se sociální jistoty. Metanol i útok na prezidenta je projev stavu, kdy se každý stará sám o sebe a kromě individuálního úspěchu prosazení se a peněz jako by nebyly žádné obecněji sdílené hodnoty. Tento pohled na svět je ale i Klausovo dílo. Teď je trochu pozdě, když vzývá tradiční hodnoty. Dříve měl ústa plná pouze volného trhu bez přívlastků a toho, že nezná špinavé peníze.“

Mediální hony na čarodějnice

„Jako již tradičně v naší zemi, i tentokrát má pan prezident pravdu. Stav naší společnosti měřeno takzvanou ´náladou´ je žalostný. Média jako velmoc určující náladu ve společnosti na tom mají lví podíl. Je dokonce podle mého soudu výrazně vyšší a zásadnější než podíl politiků na ´blbé náladě´. Pohodě a klidu jistě nepřispívají ekonomická situace a zvyšování daní, reprezentované dnešní vládou,“ vypočítává příčiny atentátu poslanec Pavel Bém.

Charakteristickým rysem práce médií, zvláště pak některých, je podle něho hon na takzvané ´čarodějnice´. „Ve jménu toho je dovoleno vše. Média bez důkazů obviňují, odsuzují a ukřižovávají. Neobtěžují se dokazováním. Po ´krvi´ sice lidé lační, ale radost jim těžko může přinést. Navíc planá obvinění končí povětšinou logickou pachutí nevyřešených takzvaných ´kauz´. Vzniká tak médii generovaná objednávka pro policii, státní zástupce a soudy. A to je ještě větší nebezpečí pro naši demokracii než samotná blbá nálada. Ta bude v následujících měsících a možná i letech ještě horší. A v této atmosféře si snadno někdo může usmyslet, že je dovoleno vše, včetně útoku, ať už jakéhokoliv, na hlavu státu,“ dodává Bém.

Podle Béma navíc může být docela dost pravděpodobné, že se jednalo o placeného provokatéra. „Ptal bych se, komu může posloužit znevážení či ohrožení hlavy státu v dnešní  atmosféře vládní krize, všeobecného marasmu, zvláště pak před prezidentskými volbami,“ naznačil tajuplně Bém.

Podle místopředsedy ODS a ministra obrany Alexandra Vondry má prezident pravdu a podíl na rozeštvávání společnosti má radikální rétorika odborů a levice. „Tu jsme slyšeli na jaře z Václaváku. Dále je to nedostatek solidarity a soucitu ze strany nejbohatších a taky, nikoli na posledním místě, mylný názor šířený médii, že každý, kdo je v politice, je málem zloděj a zločinec,“ řekl redakci ministr.

Zodpovědnost vlády a režimu

Poslankyně KSČM Marta Semelová viní současnou vládu a současný politický režim. „Lidé jsou spíš než rozeštváváni pěkně naštvaní. A nelze se jim divit. Vládní koalici je naprosto lhostejné, jaké jsou dopady její asociální, arogantní a bezohledné politiky na obyčejného člověka a běžnou rodinu. Nezajímá ji, že se občané stále více propadají do chudoby, že nemají na bydlení, léky, na základní životní potřeby vůbec. Je jí ukradené, co si lidé myslí, jsou hluší k jejím požadavkům, slepí k tisícům podpisů na nejrůznějších peticích. Přehlížejí demonstrace nespokojených, kteří vyzývají ke změně a k odchodu vlády,“ myslí si poslankyně.

„Nesouhlasím s formou protestu, ke které při návštěvě prezidenta došlo, ale rozumím tomu, že mnozí lidé už neví, jak upozornit na to, že vláda na to, jak občané žijí, nebo spíš přežívají, doslova kašle. Tyto zoufalé pokusy jsou zodpovědností této vlády a tohoto režimu,“ dodala Semelová.

Že za útok je nepřímo odpovědná vláda, si myslí i opoziční poslanec Vít Bárta: „Je to vina Nečase a Kalouska, neboť prosazují na první pohled nesmyslné a lidmi odmítané věci. Především odvolání Lessyho, zvedání DPH, i když se více nevybere, či důchodovou reformu, když na druhý pilíř nejsou peníze. Naopak pan prezident vystupoval proti všem těmto nesmyslům, a přesto se paradoxně stal vládním hromosvodem.“

Společnost je v krizi

„Byť páteční incident považuji za důvod k přehodnocení systému ochrany ústavních činitelů, nemá podle mě smysl celou věc zveličovat, například řečmi o atentátu. Za současnou náladou ve společnosti bych nehledal žádné temné síly, ale dopad ekonomické krize,“ řekl předseda poslaneckého kubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.

Předseda NS-LEV 21 a poslanec Jiří Paroubek píše, že poměry v zemi jsou dlouhodobě nenormální, společnost je v krizi a hospodářství země klesá. „Reálná mzda i reálné důchody klesají. Korupce se zásadně, systémově neřeší. Vláda je neschopná, dělá politiku, kterou lidé odmítají. Vládne tedy vláda, která nemá důvěru veřejnosti. Média jsou loajální až devótní k vládě. Neexistuje pluralita médií. Lidé nevěří nikomu a ničemu,“ vypočítává příčiny Paroubek.

Ten se též před časem stal obětí útoku, když po něm jeho odpůrci házeli vajíčka. Incident tehdy odsoudil i prezident Klaus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…