Nejnovějším přírůstkem do kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) je politolog a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala coby ministr školství. Podle Týdne je to kompenzace za odchod Klausových mužů počínaje konzervativcem Ladislavem Bátorou z postu náměstka a dále jeho šéfem „nejlepším ministrem školství“ Josefem Dobešem.
Fiala se s prezidentem pravidelně setkával na seminářích Klausova Centra pro ekonomiku a politiku (CEP). Nový ministr školství také píše články do „prohradního“ periodika Revue Politika. Časopis Kontexty vydávaný Fialou má také čestné postavení mezi několika odkazy na osobním webu prezidenta republiky.
Klausovci si navzájem nemohou přijít na jméno
V Česku je ale více politiků více či méně spřízněných s Václavem Klausem. Někteří zasedají v Poslanecké sněmovně, jiní jsou v Senátu či v Evropském parlamentu. Někteří jsou v ODS, malých stranách nebo v komunální politice. Časopis Týden ale uvádí, že takzvaní klausovci nejsou schopni spolupracovat a někteří se dokonce nesnáší.
Rozpory jsou například mezi šéfkou Suverenity Janou Bobošíkovou a předsedou Strany svobodných občanů Petrem Machem, dlouholetým spolupracovníkem Klause. Mach do Bobošíkové často rýpe kvůli její kandidatuře na Hrad za KSČM.
Co bude s Klausem dál?
Co se stane s Klausem po skončení jeho mandátu, ani jeho příznivci nevědí. Klaus by například určitě nepřešel ke Svobodným kvůli názorovým rozporům ohledně Evropské unie a přímé demokracie.
Například klausovci v ODS ještě nedávno uvažovali o tom, že by se stranický zakladatel mohl vrátit do funkce čestného předsedy. Tu v roce 2008 opustil na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirkovi Topolánkovi.
Institut Václava Klause se v budoucnu může změnit na politickou stranu
Bývalý předseda ODS v Praze Boris Šťastný už ale pro Týden mluvil střízlivěji: „Mým přáním by bylo, aby se Václav Klaus opět stal českým prezidentem, protože je skvělým prezidentem, což však už možné není. Pak bych si přál, aby se vrátil do ODS, kterou zakládal, což však už asi nebude chtít. Tak bych si alespoň přál, aby byl zdravý, šťastný a spokojený a aby zůstal takovým, jakým je. To úplně stačí.“
Příznivci a spojenci Klause se ale shodují, že by se nynější prezident mohl odebrat do chystaného Institutu Václava Klause. Ten má vzniknout ze současného CEPu a financovat ho má miliardář Petr Kellner. CEP nyní pořádá semináře, na nichž Klaus vystupuje v roli moderátora a glosátora.
Klaus podle časopisu Týden začne za pomoci institutu budovat nový projekt s nejbližšími spolupracovníky, jako jsou teď Ladislav Jakl, Petr Hájek, Jiří Weigl, výkonný ředitel CEP Jan Skopeček, nebo ekonom Marek Loužek. Klaus si pak jako zkušený politik počká na vhodný okamžik, kdy institut přihlásí jako politickou stranu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe