ParlamentníListy.cz přinesly v úterý rozhovor s prezidentem republiky Václavem Klausem, ve kterém hlava státu pochválila knihu svého vicekancléře Petra Hájka Smrt v sametu. Klaus v rozhovoru uvedl: „Knihu Petra Hájka považuji za pozoruhodnou, téměř za povinnou četbu pro každého, koho zajímá náš svět, jakkoli s autorem v mnohém nesouhlasím.“ Prezident prý nesouhlasí s Hájkem především v takřka absolutní víře v katolickou doktrínu.
„Kniha je skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického světa a jeho hlavních protagonistů,“ pokračoval v komplimentech, načež dodal, že sdílí zejména Hájkovu kritiku historické role Václava Havla.
Právě tato prezidentova věta zaujala redaktory deníku MF DNES. A zaujala je do té míry, že Klausovu útoku na svého předchůdce věnovala velký prostor dokonce na titulní stránce. Připomíná Klausovo přihlášení se k Hájkovým názorům a poznamenává, že slova uvedl „v rozhovoru pro server Parlamentní listy, nakloněný Hradu.“
Značnou část textu tvoří citace z Hájkovy knihy. Deník připomíná například slova, že první český prezident byl nástrojem sil lži a nenávisti, a že jeho politická koncepce mířila k fašistickému korporativistickému státu.
Následně připomíná, že Klaus se po smrti Václava Havla snažil ctít jeho odkaz a chovat se k jeho památce důstojně, ale nyní prý opět odbrzdil své útoky na bývalého prezidenta, který byl jeho velkým názorovým rivalem. Jeho neláska podle deníku sahá až za hrob.
Tématu se věnuje i na názorové stránce komentátor Martin Komárek, který Klause označil za „brouka Pytlíka“ české politiky, který všemu rozumí a do všeho mluví. „Tomio Okamura poslední dobou proslul tím, že je lidově řečeno „chytrý jak radio" a všemu rozumí jako pověstný brouk Pytlík ze Sekorova Ferdy Mravence. Bohužel však současný hradní pán poslední dobou Okamuru v umění plácat překonává," píše o prezidentovi. Prezidentovo vychvalování nesmyslů je podle Komárka obecnějším trendem.
„Pozdní Klaus je nepochopitelný pragmaticky a logicky uvažujícímu člověku. Občas mluví jako kniha a jedná chytře a razantně, ale jindy se zdá, jako by se pohyboval ve světě paranoidních teorií křečovitých póz,“ napsal Komárek. Mezi to prý patří i jeho umanutá kritika Václava Havla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav