Dlouhý: Krizi jsme ustáli možná i díky privatizaci v 90. letech

28.11.2012 22:58 | Zprávy

REPORTÁŽ Zatím vyřazený kandidát z boje o Hrad Vladimír Dlouhý se ve středu v Olomouci rozhovořil o privatizaci v devadesátých letech. Studentům Univerzity Palackého řekl, že se privatizovalo rychle i kvůli veřejnosti, která chtěla, abychom se brzy dostali na úroveň Rakouska či Německa. Ekonomickou krizi podle něj ČR ustála s nízkým dluhem možná i díky tomuto způsobu transformace.

Dlouhý: Krizi jsme ustáli možná i díky privatizaci v 90. letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Do auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zavítalo dnes dopoledne jen několik málo studentů poslechnout si slova zatím z boje o Hrad vyřazeného Vladimíra Dlouhého. Hned v úvodu diskuse se studenty se hovořilo o devadesátých letech, kdy byl Dlouhý ministrem průmyslu a obchodu za ODA ve vládách Václava Klause.

90. léta byla obdobím velkých příležitostí

„Devadesátá léta byla obdobím obrovských příležitostí a kdo byl tenkrát v politice, může děkovat osudu, popřípadě jiným nehmotným bytostem, které spravují svět, za tu šanci podílet se na přeměně režimu. Tuto dobu hodnotíme jako velmi úspěšnou, pokud porovnáme ekonomickou transformaci v ČR s ostatními středo či východoevropskými zeměmi. Na druhé straně je ale veřejností tato transformace vnímána dosti negativně v souvislosti s privatizací. Devadesátá léta se také podepsala na současných politických stranách, kdy zaznamenáváme obrovskou míru korupce a klientelismu," uvedl politolog Pavel Šaradín z místní katedry politologie a evropských studií, která setkání uspořádala.

Na to hned reagoval Dlouhý. „Během prvních dvou tří let, poté, co nás v prosinci 1989 jmenoval do funkcí ještě Gustáv Husák, si myslím, že jsme udělali velmi dobrou práci a jsem na to pyšný. Ten, kdo mi dal šanci, nebyla žádná nehmotná síla, ale Václav Havel, který se mě zeptal, jestli nechci do vlády. Bylo to ale také trochu štěstí a připravenost a odvaha nastartovat základní ekonomické změny jako rychle liberalizovat ceny a současně nastavit takovou politiku, aby se zabránilo inflaci a otevřít ekonomiku zahraničnímu obchodu a konkurenci. Při těchto krocích byl určující osobou Václav Klaus,“ řekl Dlouhý.

Obrovská poptávka po rychlé privatizaci

Podle něj další období bylo složitější. „Co se týče privatizace, byla tu obrovská poptávka po tom, abychom udělali privatizaci rychle, ať už ze strany politiků, tak veřejnosti, která požadovala, abychom se rychle dostali na úroveň Německa nebo Rakouska. Veřejnost také chtěla privatizovat masově. Dnes nevíme, co by se stalo s Českou republikou, kdybychom privatizovali jiným způsobem. Nicméně po dvaceti letech jsme narazili na ekonomickou a hospodářskou krizi a ustáli jsme ji s nízkým dluhem a nízkými deficity veřejných financí. Čili ukazuje se, že jsme neudělali zas tak mnoho věcí špatně,“ hájil se Dlouhý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…