Dnes můžete mít hlad, i když máte práci, upozorňuje docentka Švihlíková

03.03.2014 18:01 | Zprávy

Desetina obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby. Dalších 1,7 milionu Čechů musí vystačit s příjmem jen mírně nad touto hranicí. I proto začínají přicházet na řadu sbírky různého charakteru – včetně těch potravinových. V prognózách, že bude lépe, jsou přitom odborníci většinou opatrní. A podobně je tomu i v jiných zemích Evropy. Například ve Španělsku.

Dnes můžete mít hlad, i když máte práci, upozorňuje docentka Švihlíková
Foto: hns
Popisek: Ilona Švihlíková řeční na Václavském náméstí

„Počet lidí, kteří potřebují využívat potraviny z potravinových bank, u nás stoupá. Tvoří již 9 procent z celé populace. Jsou to hlavně maminky s dětmi, senioři nebo lidé bez domova,“ uvedla pracovnice Arcidiecézní charity Jana Augustinová u příležitosti listopadové, u nás dosud první Národní potravinové sbírky.

Připomeňme, že podle metodiky MPSV bylo v lednu 2014  v České republice nezaměstnaných téměř 630 tisíc lidí, zatímco volných míst se nabízeno jen něco přes 36 tisíc.

„Je to obrovská disproporce mezi počtem poptávaných zaměstnání a volnými pracovními místy,  trvající již delší dobu. Ukazuje hloubku i délku trvání českých ekonomických problémů,“ uvedla k tomu ekonomka Ilona Švihlíková.

Chudých lidí odkázaných na pomoc letos neubyde. Spíš naopak

A jak dodala, i přes očekávaný mírný vzestup ekonomiky tento rok bude lidí odkázaných na pomoc zřejmě stejně, či možná ještě přibudou. „Zaměstnanost má za ekonomickým cyklem zpoždění, takže brzké zlepšení není v dohledu. Napjatá situace na trhu práce bude nutně brzdit vývoj mezd, což bude tlumit spotřební výdaje domácností,“ upozornila ParlamentníListy.cz ekonomka, která však v těchto souvislostech varovala i před nebezpečně sociálně výbušným namíchaným koktejlem.

Podle ní jsou pracující lidé v Česku ohroženi novodobým otroctvím. Stačí se prý podívat například na problém chudoby i u lidí, kteří mají zaměstnání.

„Je to ukázka toho, že už dávno neplatí, že pokud má člověk práci, je ekonomicky zajištěn. V USA, stejně jako u nás, je největší problém s pracovními místy v maloobchodě, kde zaměstnanci vydělávají tak málo, že jsou odkázáni na potravinové lístky. Tento fenomén se šíří i k nám a postihuje zejména ženy,“ varuje Švihlíková. A varuje, že s tím je úzce propojena i otázka svobody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…