„Zde se rýsuje past pro řadu střadatelů. Z vývoje v zemích, které jsou ekonomicky rozvinutější než my, je zřejmé, že dlouhodobá nezaměstnanost, opakovaná nezaměstnanost a neplnohodnotné pracovní smlouvy se budou také u nás šířit a postihovat v rostoucí míře i příslušníky středních vrstev,“ vysvětluje možný důvod malého zájmu serveru Novinky.cz sociolog Jan Keller. Projekt druhého pilíře, který funguje od letošního ledna, nabízí zaměstnancům i osobám výdělečně činným (OSVČ) převést tři procenta sociálního pojistného z povinného státního pilíře na jejich soukromý účet, pokud budou spořit každý měsíc dvě procenta ze své hrubé mzdy. Vztahují se ale k tomu přísná pravidla.
Do druhého pilíře může zájemce vstoupit dobrovolně, vystoupit už z něj ovšem nemůže. V důchodu může mít jistotu v tom, že se nebude muset spoléhat pouze na státní důchod a zároveň přispěl na lidi, kteří by jinak státní důchod měli nízký a nevyhnuli se chudobě. Ideální tak podle některých odborníků je spíše pro mladší lidi, nebo pro ty, kteří mají vyšší příjmy. Vláda ale dosud podle mnohých nedokázala uspokojivě vysvětlit pro a proti druhého pilíře, lidé tak zatím se vstupem váhají. Jedno z velkých proti je také to, že příští pravděpodobný vítěz voleb, strana ČSSD, má v plánu druhý pilíř zrušit. Vklady by se tak lidem "přelily" pravděpodobně do penzijního připojištění.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane