"Patří dík těm pracovníkům televize, kteří měli odvahu stát na straně pravdy a spravedlnosti v zápase o svobodu. Díky nim se mohl národ sjednotit, díky nim jsme mohli také prožít ony nádherné chvíle svobody," řekl kardinál. Připomenul přitom roky 1968, 1969 a také události 17. listopadu 1989.
Média jsou podle Duky velmocí a zároveň citlivým nástrojem a mohou být mocensky zneužita. Mohou se tak někdy v dobré vůli pomoci stát "obětí určitých intrik, nejenom politických, ale i nejrůznějších skupin, které se v zemi snaží prosadit své zájmy", poznamenal Duka. Žádný konkrétní příklad ale neuvedl. Varoval ale před nebezpečím udělat z pravdy ideologický nástroj a nutit lidi k tomu, "aby tu mou či naši pravdu přijali".
Duka ocenil Večerníček
Duka požádal televizi, aby byla pravdivá, jako jsou některé její pořady. Poznamenal, že dětský pořad Večerníček byl "i v nejtěžších dobách komunistické normalizace pravdivý, dokázal oslovit a věděl, kde je budoucnost člověka". Kardinál poté přijal dary připomínající právě dětské pořady České televize.
V rámci bohoslužby pronesli přímluvy také například moderátoři České televize Daniela Drtinová a Jiří Václavek. Na závěr pak generální ředitel ČT Petr Dvořák přijal "požehnání pro další práci do všech budoucích dnů".
Bohoslužba souvisela s letošními celoročními oslavami, jimiž si veřejnoprávní televize připomíná svůj začátek. Česká televize své výročí připomíná i ve vysílání prostřednictvím děl ze zlatého fondu zábavných pořadů i nových filmů. Vedle toho připravila také den otevřených dveří ve všech třech televizních studiích, které navštívilo přes 21.000 lidí.
Československá televize začala své pravidelné zkušební vysílání 1. května 1953.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk