„Manipulují veřejné mínění, dezinterpretují informace, zkreslují realitu, jsou narcistní a sebestřední,“ konstatoval Ševčík na adresu zákonodárců.
Euro pak hájil jeho český národní koodinátor Oldřich Dědek. „Kde se berou ty síly, které neustále integrační projekt drží pohromadě a ženou dopředu? Já si myslím, že je to proto, že integrace má své nesporné výhody,“ uvedl. Nejhorší variantou by podle něj bylo rozpuštění eurozóny. „A návrat někam do šedesátých let s představou volného obchodu. To je cesta k otroctví,“ dodal.
Téma debaty organizátoři z libereckého Eurocentra nazvali Má euro budoucnost a půjde někdo z kola ven? Na to odpověděl Ševčík jednoznačně. „Euro budoucnost nemá a z kola ven určitě někdo půjde a možná se budeme divit, kdo bude první,“ řekl na úvod zaplněnému sálu univerzitní knihovny pětapadesátiletý ekonom, jemuž po celou dobu besedy ležel spořádaně u nohou jeho pes.
Politici nejsou vůbec spjati s reálným životem
Miroslav Ševčík nemá politiky v lásce. „Politika má být správou věcí veřejných. Ale v posledních dvou dekádách je vysoce individualizovanou záležitostí. Politici se seskupují do zájmových skupin, kde se snaží přerozdělovat záležitosti týkající se soukromého sektoru na oblasti veřejného zájmu. Za něj prohlašují kdykoli kdeco,“ upozornil. U evropských struktur je demokratický deficit podle něj velmi vysoký. „Politici na centrální a evropské úrovni povětšinou vůbec nejsou spjati s reálným životem běžných občanů. Každému doporučuji navštívit Evropský parlament. Takové panoptikum uvidíte pouze tady,“ zmínil.
Manipulace s veřejným mínění, zkreslování informací, sebestřednost
„Současný politik je uměle vytvořená osoba imagemakerů. Jejich nejhorší vlastností je, že se snaží manipulovat veřejné mínění, a to jim mnohdy podléhá. Dezinterpretují informace, zkreslují realitu, vytvářejí prostředí sociální demagogie, jsou narcistní a sebestřední. Netýká se to zdaleka jen českých politiků,“ domníval se Ševčík.
Dlouhodobě obstojí jediná země - Švýcarsko
Za jednou z hlavních přičin současné dluhové krize je podle Ševčíka masivní přerozdělování. „V jednu chvíli narazí na svůj strop. Část z nich, která je svázána se sociálními výdaji, je neufinacovatelná dlouhodobě. Čímž myslím dvě až tři desetiletí,“ objasnil. Z tohoto pohledu je schopná obstát jediná země – jejiž jméno jistě není překvapením. Jde totiž o Švýcarsko.
Ševčík nabádá rozlišovat dluhovou, finanční a hospodářskou krizi, mají ale několik společných příčin. „Rozšiřování veřejného sektoru, snaha financovat populistické sliby politiků v předvolebních bojích, naprosto neufinacovatelný stát blahobytu a dlouhodobá expanzivní politika velkých centrálních bank. Evropská centrální banka se v současnosti chová zločinně,“ zvolil tvrdá slova Ševčík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban