Elitní lidovec se vrací, aby vážně promluvil ke Kalouskovi a TOP 09

02.04.2013 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR I když bývalý předseda KDU-ČSL Jan Kasal patřil vždy ke konzervativnímu křídlu lidové strany, politiku TOP 09, kterou založili jeho bývalí lidovečtí kolegové, kritizuje. Projekt sKaret nebo druhý pilíř důchodové reformy označil za ostudu a podvod. „Já bych politiku TOP 09 neuměl hájit,“ řekl ParlamentnímListům.cz, proč ani na minutu neuvažoval o odchodu z KDU-ČSL k TOPce.

Elitní lidovec se vrací, aby vážně promluvil ke Kalouskovi a TOP 09
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

Co říkáte tomu, že na pravici svádí boj ODS s TOP 09, tedy stranou, jejíž mnozí představitelé se rekrutují z KDU-ČSL?

To se dalo čekat. Ale je možné, že je současná situace na pražské radnici zase sjednotí.

Vidíte nějaký ideologický rozdíl mezi těmito dvěma stranami?

Vidím mezi nimi asi takový rozdíl jako mezi Coca colou a Pepsi colou.

Rozdíl je možná v personální oblasti, TOP 09 se nemůže pochlubit takovým počtem mediálně známých tváří…

ODS na rozdíl od TOP 09 jako zavedená politická strana disponuje řadou osobností, ať už z vysoké politiky, nebo z řad hejtmanů a starostů. Souhlasím s Petrem Nečasem, když říkal, že kdyby z ODS odešel on i první místopředseda Martin Kuba, tak to pro ODS není žádné neštěstí, kdežto kdyby z TOP 09 odešel Karel Schwarzenberg i Miroslav Kalousek, tak by TOPka v podstatě neexistovala. Na tom je vidět ten markantní rozdíl, to je výhoda i nevýhoda. Nové strany mohou spoléhat na ztrátu paměti u voličů, což se u TOPky jasně povedlo, to špatné nechali nám, to dobré si přenesli do nové strany, ale já jim to přeju.

Lidovci byli vždycky také konzervativní stranou, ale s důrazem na sociální problematiku. Nepřekvapilo vás, že TOP 09, která vzešla vlastně odštěpením části členů od KDU-ČSL, je kvůli některým krokům, které prosazovala a prosazuje zejména v sociální oblasti, považována za stranu spíše asociální?

Myslím, že to, co říkáte, se povedlo hlavně dvojici Drábek – Šiška, možná i 1. místopředsedovi Kalouskovi. Ale já bych si řadu lidí do této kategorie nedovolil zařadit, třeba paní ministryni Ludmilu Müllerovou nebo poslankyně Chalánkovou, Langšádlovou, to jsou určitě ženy, které to sociálno v sobě cítí, to bych jim nechtěl upírat. Otázka je, zda to mají v současné TOP 09 šanci prosadit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…