Stát dokonce tehdy garantoval výkupní cenu elektřiny ze solárních panelů na 20 let a 15letou návratnost investic. Vzhledem k enormním nákladům a kapacitě přenosové sítě se ale ze solárního giganta stala Česká republika trpaslíkem. A ten teď musí za své špatné kalkulace platit. "Fatální chyba, která se stala v roce 2008, je věcí, která je nevídaná," řekl k tomu Vojtěch Filip. Podle něj by se současný ministr měl více zaměřovat na jaderné elektrárny. "Měly by se víc zajímat o stavby elektráren, které produkují stálou energi," radil. Sám prý považuje jaderné elektrárny za ekologické.
Ani Kuba není podle svých slov člověk, který solární energii fandí. "Jsem člověk, který nefandí obnovitelným zdrojům," řekl ministr. Jednoduché řešení ve smyslu toho, že stát bude doplácet, prý v dlouhodobém horizontu není možné. "Už by na to nebyly peníze," dodává. "Pro rok 2013 bude ještě platit solární daň. Naším cílem je v dani setrvat až do roku 2014. Podporovat prostě něco, co jako stát nepotřebujeme, je fatální," přiznává Kuba. Podle něj to bohužel kromě státu odnáší i lidé, kteří do solární energie šli. Důsledkem nevýhodného rozhodnutí je i to, že neúměrně stoupají ceny elektřiny. "Například strojařské firmy už nejsou schopny konkurence, jejich výdaje jsou prostě ohromné," poukazuje na neútěšnou situaci ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane