Gazdík natřel Peake: Ať už prošetřuje. Zatím nemá žádné výsledky

28.11.2011 8:28 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Podle vicepremiérky pro boj s korupcí a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake je nutné co nejrychleji jednat v kauzách, kde hrozí, že brzy uteče promlčecí lhůta. Jedná se například o privatizaci OKD či Škody Plzeň. Politici napříč politickým spektrem s ní souhlasí, avšak opozice i někteří její koaliční kolegové ji však neušetřili sarkastických poznámek.

Gazdík natřel Peake: Ať už prošetřuje. Zatím nemá žádné výsledky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta s Karolínou Peake

Peake informovala, že se v pátek s premiérem Petrem Nečasem dohodli na svolání další schůzky, kde by spolu měli řešit nejen otázku kroků v kauze MUS (Mostecká uhelná) a připojení České republiky ke švýcarskému trestnímu řízení, ale také problematiku dalších významných kauz, jakými jsou OKD nebo Škoda Plzeň.


Sobotka z ČSSD: Vláda ztratila rok 

„Tyto případy privatizace jsou datovány mezi léta 2002 a 2003, chýlí se tedy ke konci desetiletá promlčecí lhůta. Je důležité co nejrychleji jednat, aby škoda státu byla co nejmenší. Při zachování nezávislosti orgánů činných v trestním řízení je třeba zajistit, aby nedošlo k promarnění procesních lhůt a aby vyšetřovatelé měli veškeré podmínky pro svou práci," vysvětlila vicepremiérka.

SLEDUJEME kauzy: Mostecká uhelná, byty OKD, Škoda Plzeň  


Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka říká, že Nečasova vláda ztratila rok tím, že se vůbec nezabývala materiály od švýcarské prokuratury. „Teď jen napravuje vlastní pochybení. Státní zastupitelství by mělo jednat automaticky, nečekat, až se vláda probudí," dodal Sobotka pro ParlamentníListy.cz.

Čtěte také: Sobotka: Vládní průtahy v kauze MUS nelze pochopit. Žádáme vysvětlení


Sobotka bývá oponenty obviňován za svou roli při privatizaci OKD i Mostecké uhelné. Naposledy i bývalým předsedou ČSSD a současným předsedou strany LEV 21 Jiřím Paroubkem.

"Padni komu padni, ale měla by se soustředit na kauzy, kde jsou silné indicie, místo toho, aby namátkou odříkala velká jména," reagoval pro ParlamentníListy.cz první místopředseda vlády, předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Více:

Paroubek: Privatizaci státních podniků MUS, Škody Plzeň a OKD musí ČSSD vysvětlit


Vláda s Peake souhlasí

Další vládní kolegové, jejichž vyjádření se podařilo získat, ji podpořili bez výhrad. „S Karolínou Peake souhlasím. Pokud by se objevily nějaké vážné pochybnosti a důkazy, že proces privatizace nebyl objektivní, je třeba vše prověřit," odpověděl ParlamentnímListům.cz ministr zemědělství Petr Bendl z ODS. „Ano, souhlasím, zareagoval stručně její stranický kolega, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

„Stejně jako u MUS přicházejí nová zjištění ze šetření zahraničních orgánů. Vláda a potažmo všechny dotčené instituce musí právě po zkušenostech s případem MUS nyní podniknout všechny nezbytné kroky k tomu, aby byly maximálně ochráněny zájmy České republiky a jejích občanů," řekl serveru ParlamentníListy.cz ministr průmyslu Martin Kuba z ODS.

Další hrozba promlčení

„Souhlasím, ale pokud jde o privatizační kauzy, tak je potřeba prověřit rozhodnutí z roků 1992 a 1993. Tam hrozí dvacetileté promlčení. Ale u veřejných zakázek je nutné se zabývat věcmi z let 2001 a 2002, kde hrozí promlčení už teď. Ale to je důsledek nedokončené akce Čisté ruce z dob Opoziční smlouvy," řekl redakci předseda KSČM Vojtěch Filip.

Čtěte také: Švýcaři odhalili další českou korupci. Při privatizaci Škody


Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík s Peake souhlasí, ale trochu si do ní rýpnul. „Samozřejmě, že naprosto souhlasím. Konečně by se začalo něco dít. Za tu dobu, co je paní Peake vicepremiérkou pro boj s korupcí, jsem zatím žádné hmatatelné výsledky nezaznamenal," řekl redakci šéf poslanců Topky.

Kdo může za promlčení?

Véčkaři stojí za svou místopředsedkyní. „Požadavek Karolíny Peake je součástí jednotného tlaku Věcí veřejných na prošetření privatizačních kauz, ať k nim došlo za vlády ODS nebo ČSSD. Národ má právo vědět, jak došlo k zázračnému zbohatnutí některých manažerů. Pokud porušili zákon, musí být potrestáni," řekl ParlamentnímListům.cz předseda VV Radek John.

Čtěte také:


„Pokud jsou některé kauzy promlčené, je třeba seznámit veřejnost s tím, kdo je zodpovědný za to, že orgány činné v trestním řízení nekonaly včas. To je úkol nejvyššího státního zástupce, který by měl veřejnosti předložit kompletní analýzu kauz, u kterých nebylo dosaženo spravedlnosti. Nikdo jiný nemůže prověřit odložené spisy. Je třeba vytahat všechny kostlivce ze skříní a vyvodit zodpovědnost za to, co se v naší republice dělo," dodal šéf Véček.

„Je zvláštní, že se v naší zemi nezabýváme takovými případy automaticky a s dostatečným časovým předstihem. S paní vicepremiérkou souhlasím a jsem ráda, že ve vládě hájí toto stanovisko," uvedla poslankyně VV Lenka Andrýsová.

Psali jsme:

Roman potvrdil, že měl vazby na firmy kolem Škody. Nic ale nemohl ovlivňovat


Místopředseda poslaneckého klubu VV Viktor Paggio vicepremiérku Peake podporuje. „Stát musí využít každé příležitosti k potrestání případných viníků a získání alespoň části finančních prostředků zpět do státní kasy," míní poslanec.

Je to účelové

„Absolutně souhlasím. Jen jsem asi naivně myslel, že se všem kauzám již dávno někdo intenzivně věnuje. Člověk se stále učí," reagoval pro ParlamentníListy.cz první místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.   

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc říká, že vláda by si neměla vybírat jen některé kauzy, ale udělat systémové kroky pro vyšetření všech podobných podezření.

K věci:


„Vyjádření paní vicepremiérky je podle mého názoru zcela neupřímné a účelové s cílem odpoutat pozornost od neschopnosti nebo záměru vlády nepřihlásit se švýcarským orgánům k náhradě škody v trestním řízení v kauze MUS. A třeba i překrýt fakt, že sedí ve vládě se stále skandály provázeným Alexandrem Vondrou. Boj s korupcí nevěří této vládě opravdu nikdo," zaútočil Tejc na vládu.

Proč ne?

Podle místopředsedy TOP 09 a poslance Pavola Lukšy se především musí výrazně zlepšit práce orgánů činných v trestním řízení, které pak musí odpovědět na otázku, zda vnikla ČR škoda a kdo ji způsobil. „Také by měly lépe spolupracovat se zahraničními úřady. Bylo by velmi špatným vysvědčením pro demokracii v této zemi, kdyby měly tyto případy vyšumět do ztracena, jako tomu bylo v případě vytunelování bank a kampeliček," dodal poslanec.

Čtěte také: Po MUS a Škodě i OKD? Policie šetří korupci při prodeji dolů


„No, proč ne, ale aby to ´zabývání se´ mělo nějaký skutečný význam a nebylo to pro někoho možná zajímavé a nějak politicky využitelné zdokumentování společenské atmosféry uplynulých dvou dekád. Musely by se tím zabývat nezávislé orgány na základě srozumitelně formulovaných obvinění. Což by ale v těchto dvou zmíněných kauzách nemuselo být až tak obtížné," míní poslanec Aleš Rádl.

Veverčákům nevěřím ani že je advent

„A vy myslíte, že právě toto myslí vážně? A proč jenom tyto kauzy? Omlouvám se, ale veverčákům bych ani nevěřil, budou-li se chtít zviditelnit prohlášením, že právě začal advent. Jinak jsem pochopitelně pro. Jako každý, kdo nekrade. Ale copak se někdy něco vyšetřilo? Divná doba. Pravda a láska dostává dalších 22 let na zadek. Ať si dramatik říká, co chce," reagoval skepticky poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Psali jsme:


„Mám to chápat jako pokyn k práci? Nebo tím paní místopředsedkyně vlády říká, že doposud nikdo nic nekonal? A jak dlouho je členkou vlády? Nebo se snad ještě rozkoukává? Je to spíše alibistické gesto," říká ParlamentnímListům.cz další z oslovených politiků, nezařazený poslanec Michal Doktor.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že je třeba konat, jinak by mohla být vláda obviněna z nečinnosti. „Je nutné souběžně vyšetřit, co vyšetřit ještě lze a nastavit systém tak, aby k podobným jevům do budoucna nedocházelo," souhlasí podobně místopředsedkyně Topky a poslankyně Helena Langšádlová.

"Nejsem si jistý, že orgány činné v trestním řízení něco vyřeší před uplynutím lhůty. Takové prohlášení mi připadá spíše jako alibismus, který má vylepšit mediální obraz VV," uvedl senátor ODS Petr Pakosta.

„Souhlasím, ale ještě bych se zabýval viníky, co zavinily promlčení některých kauz," říká poslanec KSČM Josef Šenfeld.

Je třeba zvařít velkou rybu

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že v případě 12 miliard MUS podal již trestní oznámení. "Ať se tím nezabývají jen média a politici, ale orgány činné v trestním řízení. Je nutné už konečně zavřít velkou rybu," dodal Bělobrádek.

Poslanec ČSSD František Bublan míní, že se musíme urychleně zabývat všemi podezřeními na korupci a finanční podvody. "I těmi současnými, abychom Promopro neřešili se stejnými obavami z prodlení až za 10 let," dodal Bublan.

"Předpokládám, že orgány k tomu příslušné již konají. Každá taková podezření je třeba šetřit," říká poslanec ČSSD Václav Votava. Jeho kolega Karel Korytář s Peake souhlasí. "Každá očista může být jen prospěšná. Fakticky i politicky," míní poslanec.

Senátor ČSSD Jaromír Strnad s nápadem Peake souhlasí. Podle jeho kolegy Jiřího Bise je především třeba řešit dnešní korupci, což je současný klíčový problém. "Řešení uvedených kauz je víceméně populistický přístup," dodal Bis. Senátor Jan Hajda říká, že je třeba urychleně řešit i současné kauzy.

"Peake má pravdu a všechny nástroje v ruce. Prohlášeními to nevyřeší," rýpl si do své bývalé kolegyně z poslaneckého klubu Stanislav Huml.


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…