Jako hlavní argument odpůrci přejmenování zdůrazňují, že Havlův veřejný život nebyl jen na sklonku roku 1989, podle čehož je dnes často a také jednostranně hodnocen. Havel byl také třináct let prezidentem republiky a za tu dobu učinil podle odpůrců spousty velmi kontroverzních kroků.
Nejdříve historická analýza a objektivní hodnocení Havlových činů
„Nesouhlasím s přejmenováním Ruzyňského letiště na letiště Václava Havla, a to nejméně do té doby, než se skutečně objektivně posoudí role Václava Havla jako občana před rokem 1989, a poté jako prezidenta Československé a později České republiky po roce 1989,“ píše se v prohlášení na úvod.
Autoři petice dále požadují historickou analýzu, vypracovanou s dostatečným odstupem, aby byla zaručena nezávislost hodnocení Havlova působení v českém veřejném životě. V případě, že by společenský požadavek na přejmenování letiště i nadále vytrval, je podle autorů nutné vypsání referenda, aby měli takový krok možnost posoudit přímo občané.
Na stránce, kde je petice umístěna, se také rozvinula poměrně široká diskuse, kde lidé v naprosté většině velmi kultivovaně sdělují své důvody, proč s přejmenováním letiště po Havlovi nesouhlasí.
Amnestoval vrahy a má mít letiště?
„Nevidím důvod proč měnit již historický název letiště. Domnívám se, že jde o zbytečné náklady, které vzniknou v případě přejmenování. Když už je potřeba něco po V. Havlovi pojmenovat, proč nevybrat nějakou novou stavbu, která se ještě nedostala do povědomí světa pod jiným názvem?“ ptá se jeden ze signatářů petice.
Podepsat petici pro přejmenování můžete ZDE
Podepsat petici proti přejmenování můžete ZDE
„Nechci, aby se naše letiště jmenovalo po člověku, který pustil ven vrahy, podporoval bombardování Jugoslávie a omluvil se sudetským Němcům,“ naráží exprezidentova problematická rozhodnutí další z podepsaných.
„Václav Havel je příliš rozporuplnou osobou, nekriticky a z velké části neoprávněně oslavovanou. Fanatické běsnění a přímo zbožštění, které se v této zemi v minulých dnech odehrávalo, je dostatečným argumentem proti. Taková rozhodnutí je třeba dělat s rozmyslem a ne jako reakci na rozpoutané mediální šílenství,“ připomíná další uživatel v diskusi.
Často také zazníval názor, že přejmenování letiště nemá význam, protože v Praze je mezinárodní civilní letiště jen jedno a běžně se, i v zahraničí, používá název letiště Praha, nikoli Ruzyně, proto by se nový název prý stejně neuchytil. Velká světová města, jako třeba New York, kde je Kennedyho letiště, jsou výjimkou, protože tam je letišť více a ta se od sebe musí nějak odlišit. Podle dalšího ze signatářů přišel Fenič s iniciativou na přejmenování jen proto, aby se zviditelnil a více se o něm mluvilo.
Havlova rodina s přejmenováním souhlasí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka