Zpřísnění přijímaček navrhla školní inspekce ve své výroční zprávě za minulý rok. Ministerstvo to ovšem odmítlo. Jana Holíková z tiskového odboru poukázala na to, že přijímání žáků a jeho průběh je plně v kompetenci ředitelů škol.
Třetina žáků devátých tříd má lepší výsledky v češtině než žáci gymnázií
Inspekce chtěla zpřísnění, protože vyhodnocení testování žáků z loňského roku ukázalo, že třetina žáků devátých tříd měla lepší výsledky v češtině než stejná část jejich vrstevníků na víceletých gymnáziích.
"Kromě toho podněty k úvahám o vhodnosti udržování dosavadního modelu víceletých gymnázií se v posledních letech objevují i v materiálech OECD a dalších mezinárodních institucí," řekl serveru iDnes.cz náměstek ústřední školní inspektorky Libor Vacek.
Ani šestiletá gymnázia nebude ministerstvo zavádět
Inspekce také navrhla změnu osmiletých gymnázií na šestileté. Podle Vacka o tom v odborných kruzích probíhá diskuse už několik let. Ministerstvo ale opět rozhodlo, že k tomuto návrhu nepřistoupí.
Podle ředitele nymburského gymnázia a předsedy Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna je osmileté studium celoplošně efektivnější. Přisvědčil ale, že šestiletá gymnázia mají opodstatnění ve velkých spádových oblastech, kde je pro menší děti komplikované dojíždět.
Na víceletá gymnázia se hlásí méně
Víceletá gymnázia jsou zaměřena na nadané žáky, u kterých se počítá, že půjdou na vysoké školy. Zastánci tvrdí, že takové školy lépe rozvíjejí talent dětí. Odpůrci zase namítají, že základním školám odebírají nejlepší žáky.
V současnosti míří na víceletá gymnázia zhruba desetina dětí. Ministerstvo školství doporučilo do roku 2015 snížit počet těchto žáků na pět až deset procent. Přistoupilo k tomu z obavy, aby kvůli demografickému poklesu nedocházelo ke zhoršování kvality těchto výběrových škol. K poklesu ovšem docházelo už dříve, protože v populačních ročnících je méně dětí.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe