Jsme na úrovni Keni a Súdánu. Tam také zažili metylalkoholové otravy

14.09.2012 10:14 | Zprávy

Česko obchází strašidlo otravy metylalkoholem. S ohledem na narůstající počet úmrtí dorazil do republiky i norský expert na otravy metanolem Erik Hovda, který sebou přivezl i drahé protilátky proti otravě. Má totiž obavu, že počet mrtvých ještě není ani zdaleka konečný.

Jsme na úrovni Keni a Súdánu. Tam také zažili metylalkoholové otravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"

Za posledních několik dní v Česku velmi narostl počet lidí, kteří zemřeli na otravu metylalkoholem. Podobné epidemie jsou známy spíše ze zemí třetího světa, jako jsou Keňa, Súdán nebo Indie, ale občas se objeví i v Evropě. Do Česka zavítal norský expert na otravu metanolem Erik Hovda, aby pomohl vyřešit zdejší situaci. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Češi se k nebezpečnému pití vrátí, obává se expert

"Z určitého pohledu to je výjimečná událost v rámci Evropy. Po světě ale bylo od loňského léta už několik velkých epidemií - dvě byli v Keni, tři v Indii, něco propuklo v Súdánu. Stovky lidí zemřely, tisíce se přiotrávily. V Evropě to ale moc časté není, v Norsku jsme něco takového měli v roce 2002, Estonci to zažili rok před námi," podává srovnání s ostatními zeměmi Hovda.

Expert do Česka dorazil proto, aby naše lékaře a toxikology naučil rychleji analyzovat krevní vzorky na přítomnost metanolu. Přivezl sebou také protilátku, která lékařům dovolí pacienty dříve probudit z umělého spánku a po probuzení jim není tak špatně. Je to velmi drahá látka, která je větším měřítku nasazována až od konce devadesátých let minulého století.

Fakt, že se v těchto dnech o otravě tolik píše v médiích napomáhá tomu, že lidé mnohem pečlivěji studují, co pijí. Pokud narazí na podezřelou lahev, neotevřou ji. Problém je ale v tom, že podezřelou lahev ani nevyhodí, jen ji odloží a až strach z epidemie odezní, hrozí, že se k podezřelým lahvím zase vrátí.

"Obávám se, že i z toho důvodu není počet mrtvých v Česku ani zdaleka definitivní," míní Hovda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…