„Já tu spolupráci hodnotím jako dobrou. Za posledních několik let například narostl objem zajištěných peněz z trestné činnosti. Co se mi nelíbilo – a o tom jsem s ředitelem Martincem jednal – bylo právě toto tzv. ukládání. To se netýká jen Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, ale celé policie. Napsal jsem Policejnímu prezidiu kvůli nespokojenosti s tím, jak se nakládá s našimi podněty – od daňových činů až po vydírání. V dopise mi nešlo o ÚOKFK, ale právě o „běžné“ útvary v krajích,“ říká Cícer.
Nemám rád, když se mluví o zametání kauz pod koberec
Spor mezi Tomášem Martincem a pražskou vrchní státní zástupkyní ale nechce nijak blíže komentovat, rozhodně nechce být v tomto sporu žádným arbitrem. Z toho, co o této rozepři čte, mu kauza připadá zvláštní.
V obecné rovině však Cícer odmítá, že by policie zametala kauzy pod koberec, toto slovní spojení prý nemá rád. Problém je prý spíše v tom, že kriminalistů není dost, anebo jim na rozklíčování některých problémů schází odborníci. Složité kauzy by podle něj neměli řešit řadoví policisté, ale specialisté, a pokud jich na protikorupční policii není dost, mělo by dojít k přijetí dalších lidí. V případě, že na útvaru dnes pracuje 400 lidí, mohlo by jich být např. o dvě stovky, kvalitně zaplacených a pracujících s odpovídajícím nasazením.
„Zaznamenal jsem, že Policejní prezidium vyhlásilo za jednu ze svých priorit boj proti daňovým únikům. Ale bohužel už jsem si pak nevšiml jediné podstatné změny – ať už jde o vzdělávání nebo o reakce na naše podání,“ posteskl si.
Na počátku stojí většinou banka
Milan Cícer také prozradil, že za 95 procenty kauz, které jsou následně řešeny, stojí oznámení banky, které zaznamená podezřelou transakci. Občas se také stane, že někdo „objeví“ miliony pod postelí po zemřelém dědečkovi či babičce. I takové případy je třeba prověřit.
Jednou z kauz, na které má FAÚ podíl, je také kauza ProMoPro, ve které policie v pátek navrhla obvinit dvanáct lidí. Cícer k tomu poznamenal, že ještě před touto kauzou byl jeho útvar relativně neznámý, dnes je mu věnována velká pozornost a brzy se bude ve sněmovně projednávat změna zákona, která má vést ke zřízení kontrolního výboru, jenž na útvar dohlédne.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp