Kat bankovních poplatků: Máme se jak nikdy, ale kvůli tomu si nemusíme nechat všechno líbit

12.01.2014 21:05 | Zprávy

Životní úroveň u nás nemá obdoby vzhledem k tomu, jak se měly předchozí generace nebo jak se má většina lidí na zeměkouli. Tvrdí to ekonom a analytik Patrik Nacher, jenž upozorňuje i na to, že této skutečnosti zneužívají při svých obchodních praktikách nejen mnohé firmy a nadnárodní řetězce, ale i politici v přesvědčení, že si volič, spotřebitel, zákazník či konzument nechá všechno líbit.

Kat bankovních poplatků: Máme se jak nikdy, ale kvůli tomu si nemusíme nechat všechno líbit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Dosažená životní úroveň v naší zemi vyvolává reakce a vazby, na jejichž paradoxnost upozorňuje ekonom a analytik Patrik Nacher. „Paradox spočívá v nebývalé životní úrovni, kterou máme v České republice jako součásti západní civilizace, ve vztahu k něčemu, co by se dalo nazvat novodobým otroctvím,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Patrik Nacher, majitel serveru Bankovnipoplatky.com.

Při hodnocení životní úrovně si ale uvědomuje, že jsou lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě. „Myslím to obecně, jak se u nás žije, co si mohou lidé všechno dovolit koupit. Auta, vybavení domácnosti, co všechno už dnes patří ke standardu. O tom se jiným generacím – a teď bez ohledu na to, že ta technika vůbec neexistovala – ani nezdálo. Ta míra cestování, koníčky, to, co jako příslušníci západní civilizace zažíváme, nemá obdobu z historického hlediska ani z hlediska prostorového na zeměkouli. Ten, kdo cestuje, mi musí dát za pravdu,“ tvrdí analytik.

Ztrácí se tu energie i spousta peněz za nehorázné nesmysly

S ohledem na takovou životní úroveň považuje za hrozně falešné a rozsévající negativní atmosféru stěžovat si a hledat chybu někde jinde než v sobě. Tedy v politicích, ekonomech či bankách. „Ale z té životní úrovně nevyplývá, že člověk s tím bude spokojen, že se nebude dál rozvíjet, že už se nemusíme dál vzdělávat, nemusíme kulturně žít, že nám postačí kvantita a není třeba kvalita, když už se dnes všechno přepočítává na peníze. Ale zároveň to také neznamená, že budeme spokojení se vším a necháme si všechno líbit,“ upozorňuje Patrik Nacher.

„Existuje tenká hranice mezi tím permanentním stěžováním si, permanentní nespokojeností a permanentním nadáváním, které já nepovažuji za konstruktivní a pozitivní, ale naopak vyvolávající a šířící negativní energii, a tím nechat si všechno líbit. Vždyť to, že se máme dobře, neznamená, že se nemůžeme mít ještě líp. Ty možnosti tu jsou, protože se tady ztratí spousta energie i spousta peněz za nehorázné nesmysly,“ konstatuje ekonom.

Výjezdní zasedání Rusnokovy vlády bylo signálem, jak to tu funguje

Dostává se tak k tomu, že se tu utrácejí peníze za zbytečné projekty, za zbytečné věci, že vidíme plýtvání u státní správy i u politiků, tedy u lidí, kteří nerozhodují o svých, ale o cizích penězích. „Na každém kroku, na každém úřadu, na každém ministerstvu vidíme plýtvání. To, co by si pro sebe domů nekoupili, tak za cizí peníze, za peníze daňových poplatníků, si to dovolí. Poslední příklad, jsou to sice drobné, ale je to o signálu, je to rozlučkové výjezdní zasedání Rusnokovy vlády za dvě stě tisíc,“ poznamenává Patrik Nacher.

„Chtěl bych se těch lidí zeptat, jestli by se takhle loučili za dvě stě tisíc, kdyby to měli platit ze svého. O tom silně pochybuji. Jinak nějakých dvě stě tisíc nehraje roli, ale je to signál. Když se přidají dvě, tři nuly, tak takhle se každodenně hospodaří. Přece to, že se má člověk dobře, neznamená, že bude tolerovat to, do jaké podoby dnes stát dospěl. Já jsem na základě toho došel k závěru, že ten dnešní stav v zásadě jakoby všem vyhovuje,“ konstatuje ekonom.

Lidé nadávají, ale politici vesele utrácejí jejich peníze

Tím, že se lidé obecně nemají špatně, tak politici, úředníci a všichni ti, co rozhodují o cizích penězích, se k nim chovají tak, že je z toho až neuvěřitelné plýtvání. „Politici mají v zásadě volné ruce. A když se něco děje, tak to u nás nikomu nevadí, nikdo nejde do ulic. Když se objeví nějaká korupce nebo plýtvání, tak se nadává, ale nikdo není zavřený, nic se neděje. Lidé mohou nadávat a na koho ventilovat tu svou negativní energii. Politici mohou utrácet peníze daňových poplatníků, ale nic se jim nestane. Takže to jakoby všem vyhovuje,“ míní Patrik Nacher.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…