"Určitým překvapením to bylo," říká k nařízenému auditu Šolc. "Výsledky auditu ale nemáme. Pouze informaci, že proběhlo vyšetření," dodává. Jako ministerstvo průmyslu a obchodu se podle něj o průběh auditu ze zákonu nezajímalo. "Nezávislost Regulačního úřadu je velice široká a pevně daná zákonem," uvádí Šolc. Největší pochyby má ale ředitelka CZEPHO Musilová o správném průběhu auditu a jeho výsledcích. "Neměli jsme možnost vidět podklady, na jejichž základě byl audit zpracován," říká. Podle ní je takové jednání protizákonné.
"Audit jako takový je přece veřejně dostupný materiál," dodává. Podle ní ale za nařízeným auditem stojí snaha současné předsedkyně ředitelky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové."Je možné, že se tímto podáním zakrývají problémy, které vznikly právě za vedení paní Vitáskové," je přesvědčená Musilová. "Také podklady, které regulační úřad předložil k soudu, byly zmanipulované. Teď sepisujeme na paní předsedkyni Vitáskovou trestní oznámení" dodává.
Kdo je paní Vitásková
"Základní otázka je, kdo je paní Vitásková? Viděl ji někdy někdo z vás živě?" ptá se Bursík. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) podle něj neustále odmítá komunikovat s médii. "V pořadech, ve kterých jsem byl, nám vždy oznámili, že paní Vitásková nepřijde. Přitom je ale placená z daní a měla by se vyjadřovat," dodává. Také na místopředsedu Zelených Martina Bursíka nepůsobí profesionálně.
Podle něj a Musilové je recept na očištění fotovoltaiky a odkrytí možného tunelu jednoduchý. "Měly by se rozkrýt majetky všech vlastníků fotovoltaických zařízení," je přesvědčen Bursík. "Garantuju vám, že tam nebude nikdo ze zelených, ani od Bursíků." Souhlasí s ním i Musilová: "Podívejte se na daňové přiznání těch subjektů." Celá aféra okolo předraženého výkupu solární energie vrhá stín na politiku obnovitelných zdrojů. "Bez obnovitelných zdrojů se nám nepodaří udržitelný život na této zemi. Tyto aféry ale velice poškodily nahlížení na tento způsob energetiky a života a to mě trápí nejvíc," dodává Bursík.
Stát měl přijít o 165 miliard
Podle informací Energetického regulačního úřadu měli bývalí zaměstnanci pochybit a připravit tak kvůli špatným výpočtům stát o desítky miliard. Původní návratnost investice do solární energie propočítali místo na státem stanovenou délku patnácti let na dvanáct let. Stát byl tak příliš štědrý a přišel až o 165 miliard korun. Během velkého boomu solárních elektráren se jich za pár let na území České republiky postavilo 16 000.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane