V souvislosti se sankcemi Evropské unie vůči Rusku se ozývají hlasy, že to vše tvrdě pocítíme i my. Zvláště pak některé oblasti našeho hospodářství, které jsou závislé na vývozu do Ruska. Hlavní ekonom Ery to však tak dramaticky nevnímá. Jak sdělil ParlamentnímListům.cz, citelně bychom to u náa pocítili až v případě, že by se ruská ekonomika propadla ve svém ekonomickém růstu o 8 procent. To prý je však už značný extrém, ke kterému velice pravděpodobně vůbec nedojde.
„Pokud by byla krize výraznější a předpokládal by se přece jen tento až extrémní scénář propadu ruského hospodářství (až o osm procent), tak by se skutečně i Česko dostalo v roce 2015 do lehké recese. Ale znovu opakuji - tento scénář je opravdu extrémní. Odhaduje se spíše, že se Rusko bude pohybovat kolem 0 procent svého ekonomického růstu. K zmiňovanému případnému extrému by došlo zřejmě jedině v důsledku dalšího zvyšování sankcí, ale i případného dalšího vyhrocení konfliktu na Ukrajině,“ domnívá se Jan Bureš.
Konkrétní sankce a vliv slabého ruského hospodářství se samozřejmě v jisté míře podle Jana Bureše i v naší české ekonomice v příštím roce odrazí. „Ale nemělo by to být zásadní, pouze v případě, že by se stalo to, že by sankce zakazovaly určité výrobky úplně vyvážet. V takovém případě by to zasáhlo samozřejmě některé konkrétní sektory a propad by byl v nich výraznější. I když by to mohlo znamenat mírnou recesi pro ČR, přesto by to běžný český občan ani jeho domácnost pocítit neměli,“ ujišťuje ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz ekonom Jan Bureš.
Česká ekonomika může trpět ve čtyřech směrech
Dopad rusko-ukrajinské krize na evropskou ekonomiku zatím tedy není výrazný. V dostupných číslech zatím totiž není vidět poslední rozjezd sankcí jak ze strany EU, tak Ruska. „Podle čísel za srpen a září se tedy dá očekávat další zhoršení vývozů do Ruska, které bude částečně odrážet přímo sankce a částečně horší výkon ruské ekonomiky. Česko je relativně málo zranitelné vůči přímému dopadu sankcí EU – podíl v dotčených odvětvích jako jsou obchody se zbraněmi, zbožím a technologiemi dvojího užití, technologiemi pro ropné odvětví, masem, mléčnými výrobky a zeleninou a ovocem není v případě Česka vysoký. Ze střední Evropy je relativně nejvíce vůči stávajícím sankcím vystaveno hlavně Polsko, které do Ruska vyváží velké množství ovoce a zeleniny (víc než 7 %),“ pokračuje Bureš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová