Za kauzu ProMoPro padla v tomto týdnu od finančního úřadu rekordní pokuta pro Úřad vlády. Zatímco ten naříká, že to je nespravedlivé a že nebude mít na provoz, bude-li muset pokutu zaplatit, nabízí se i další otázka: Zaplatili daňoví poplatníci za ProMoPro dosud málo? Stačí totiž připomenout, že kauza ozvučení českého předsednictví Evropské unii v první polovině roku 2009 dosud vyšla daňové poplatníky už na 388 milionů korun. Tedy tak to vyčíslila policie, která zakázku firmě ProMoPro vyhodnotila jako předraženou právě o inkriminovanou částku, a stíhá kvůli tomu dvanáct lidí... Jenomže možná jde nyní právě o to, že nastalo to, čemu se říká: Padni, komu padni? Jak vidí celou kauzu oba politici? Je pokuta od finančního úřadu jen dalším výsměchem občanům nebo prostě legálním postupem, kterým dali úředníci najevo, že nebudou odpouštět nikomu nic?
„No ono to je ve skutečnosti tak, že se peníze z jednoho šuplíku přehodí jen do druhého. Nerad bych to dával do roviny, že to jde z kapes daňových poplatníků. Prostě stát pokutu dá a stát ji zaplatí. Navíc zcela pravděpodobně se dá čekat, že po odvolání Úřadu vlády to dopadne tak, že pokutu finanční úřad sníží třeba na sto tisíc - ale to už takovou publicitu nevyvolá. Oznámení o pokutě ve výši půl miliardy sice mohlo mít za účel varování ve smyslu: teď už toho má stát dost a takhle tvrdě bude postupovat u všech, ovšem že by to byla správná cesta, to bych tak tedy neviděl. Osobně jsem totiž proti tomu, když se rozhoduje o pokutách, které mají za cíl kohokoli zlikvidovat - a to je i tento případ Úřadu vlády, který má jinak rozpočet na celý rok asi 750 milionů korun - což by znamenalo, že by již nyní, aby mohl zaplatit onu pokutu, neměl prostředky na provoz," řekl ParlamentnímListům.cz k tématu senátor Jaroslav Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová